Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

“Klimat” najważniejszym polskim słowem 2019 roku

“Klimat” najważniejszym polskim słowem 2019 roku

Na początku stycznia kapituła językoznawców ogłosiła wyniki plebiscytu Słowo Roku 2019. Specjaliści przyznali ten tytuł rzeczownikowi “klimat”, który dyskursie medialnym pojawiał się wyjątkowo często. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Słowo “klimat” przewijało się w minionym roku bardzo często i przy wielu okazjach, takich jak debaty o globalnym ociepleniu, topnieniu lodowców czy ostatnio w odniesieniu do pożarów pustoszących Australię. Z tego względu językoznawcy uznali, że rzeczownik “klimat” zasługuje na tytuł Słowo Roku 2019. Drugie miejsce w konkursie eksperci przyznali akronimowi “LGBT”. Na podium znalazło się także słowo “feminatyw” / “feminatywum”.

W konkursie na Słowo Roku 2019 wzięli również udział internauci. Mogli oni wybierać spośród propozycji zgłoszonych przez organizatorów lub też przesłać własne. Łącznie do plebiscytu zgłoszono ponad 1400 rozmaitych słów oraz wyrażeń, a w samym konkursie oddano 34 tys. głosów. W głosowaniu internatów zwyciężył akronim “LGBT”, drugie miejsce przypadło właśnie rzeczownikowi “klimat”, a trzecie – “hulajnodze”.

– “Klimat” to nie jest rzeczownik, który pojawił się w roku 2019, to jasne, ale również nie można powiedzieć, że jego frekwencja wzrosła. To jest proces, który trwał od kilku lat, ale również ten kontekst zagraniczny, który pokazałem niedawno, świadczy o tym, że “klimat” jest słowem niezwykle ważnym (…). Tu chodzi o klimat rzeczywisty, nie o jego znaczenie psychologiczne czy społeczne, bo i takie oczywiście mamy – podsumował decyzję jury prof. Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego, którego wypowiedź przywołał portal Tvn24.pl.  

Powyższa tendencja jest również widoczna w innych krajach. Słowem roku 2019 według słownikarzy Collinsa został “strajk klimatyczny” (ang. climate strike). Wybór redaktorów Oxford Dictionaries padł na wyrażenie “zagrożenie klimatyczne” (ang. climate emergency). Czesi, podobnie jak Polacy, postawili na słowo “klimat” (cz. klima). Natomiast katalońskimi neologizmami 2019 roku zostały wybrane “klimatyczny stan wyjątkowy” (kat. emergència climàtica) oraz “działacz(ka) na rzecz praw zwierząt” (kat. animalista). 

Ogólnopolski konkurs Słowo Roku został zorganizowany po raz dziewiąty. Za jego przebieg i wyniki odpowiada zespół projektu UW Słowa na czasie.

W składzie kapituły językoznawców przyznających tytuł Słowo Roku zasiadają: prof. Jerzy Bartmiński (UMCS), prof. Jerzy Bralczyk (UW), dr hab. Katarzyna Kłosińska (UW), prof. Ewa Kołodziejek (USz), prof. Marek Łaziński (UW), prof. Andrzej Markowski (UW), prof. Jan Miodek (UWr), prof. Renata Przybylska (UJ), a także prof. Halina Zgółkowa (UAM). 

źródło: dobrze.pisz.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.