Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Klimatyczne ABC – doczekaliśmy się pierwszego kompendium wiedzy o klimacie

abc

Klimatyczne ABC – doczekaliśmy się pierwszego kompendium wiedzy o klimacie

Edukacja klimatyczna, choć nie doczekała się swojego autorskiego przedmiotu w szkole, to na szczęście poruszyła grono uniwersyteckie do stworzenia Klimatycznego ABC. To pierwszy taki polski podręcznik o zmianach klimatu. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wykryto zagrożenie

Patrząc na współczesne katastrofy pogodowe, rzeczywiście można panikować. Cytując nazwę filmu, w której wystąpił jeden z autorów książki o klimacie prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosferyczny, mamy na myśli działania człowieka, które doprowadziły nas do granicznego momentu klimatycznego. Link do pełnego kompendium wiedzy znajdziesz na końcu artykułu.

Autorzy klimatyczni

Na szczęście z pomocą na ścieżce edukacji o klimacie pojawiło się pięć wybitnych placówek badawczych z naszego kraju: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska, Instytut Chemii Fizycznej PAN oraz krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. Na łamach ponad 300 stron wypowiada się ponad 16 ekspertów z rozmaitych dziedzin, którzy tłumaczą procesy zmian klimatu i podają sposoby ich redukowania. 

Wśród badaczy znaleźli się: dr Magdalena Budziszewska, dr Aleksandra Kardaś i Zbigniew Bohdanowicz. Teksty naukowe przygotowali także dr inż. Paweł Gajda, dr hab. Marek Giergiczny, dr Jakub Jędrak, dr hab. Wiktor Kotowski, prof. UW, dr hab. Beata Łopaciuk-Gonarczyk, prof. dr hab. Szymon Malinowski, dr hab. Andrzej Mikulski, dr Barbara Pietrzak i mgr inż. Adam Rajewski.

Od fraktali po ekonomię

Kompendium wiedzy zaspokaja potrzeby złaknionych informacji o fizyce, chemii, ekologii, ekonomii, biologii, psychologii oraz inżynierii. Klimatyczne ABC tłumaczy zarówno skomplikowane zjawiska fizyczne i chemiczne, jak i wyjaśnia co zrobić, aby uratować cenne ekosystemy Ziemi oraz jak odejść od wykorzystywanego na dużą skalę węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii. W kompendium znajduje się też wiele statystyk, porównujących np. zużycie wody i emisję CO2 na diecie zawierającej produkty odzwierzęce z formą roślinnego żywienia.

Poczuj klimat zmian

Walka ze zmianami klimatu jest trudna, ale tak naprawdę każdy z nas może przyczyniać się do redukowania emisji gazów cieplarnianych, co z kolei może mieć odzwierciedlenie nawet na Biegunie Północnym! Często nie mamy świadomości, co dzieje się na drugim końcu globu, a  ma to ścisły związek z naszymi codziennymi wyborami, decyzjami i zachowaniami.

Edukacja dla Ziemi

Edukacja o klimacie to według autorów obowiązek szkół i uczelni wyższych. W Polsce wreszcie doczekaliśmy się klimatycznego ABC, ale czy wkrótce doczekamy się i nowego, tak potrzebnego przedmiotu w szkole? Jeżeli edukacja o klimacie nie dotrze do każdego mieszkańca Ziemi, będziemy świadkami jeszcze większej degradacji środowiska i przemian klimatu, które będą nieodwracalne.

Do pobrania: podręcznik Klimatyczne ABC

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.