Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kolejna biogazownia powstaje na lubelszczyźnie

Kolejna biogazownia powstaje na lubelszczyźnie

W Turowcu na lubelszczyźnie Green Genius wybuduje swoją pierwszą biogazownię. Instalację o mocy 999 kW zasilą głównie surowce rolnicze, które dostarczać będą lokalne gospodarstwa. 

Reklama

Przyszłość pod znakiem biogazu

11 maja rozpoczął się pierwszy etap budowy. Biogazownia stanie w niewielkiej wsi Turowiec, w gminie Wojsławice. Dla Green Genius, firmy specjalizującej się w projektach z obszaru odnawialnych źródeł energii, to nowy sektor energetyczny. Eksperci oszacowali, że w naszym kraju potencjał biogazowy może sięgać nawet 3800 MW, a energia z biogazu sięgać nawet 18 procent. Biogazownia w Turowcu zaprojektowana została na moc 999 kW, a jej produktywność wyniesie blisko 8200 MWh w skali roku. W perspektywie 15 lat pozwoli to zaoszczędzić 87000 t emisji CO2.

Nieprzypadkowa lokalizacja

– Turowiec został wybrany ze względu na doskonałą lokalizację i chęć współpracy mieszkańców, władz oraz okolicznych przedsiębiorców – wyjaśnia Beata Snarska, dyrektor generalna Green Genius w Polsce.


Za wyborem tej lokalizacji przemawia lokalne rolnictwo i przemysł na wysokim poziomie. Te dwie gałęzie gospodarki zapewnią nie tylko surowce, ale również produkty uboczne do późniejszego zagospodarowania. 

– Oprócz tego niezwykle ważny dla nas jest fakt, że otrzymaliśmy zielone światło ze strony lokalnych społeczności, co ostatecznie utwierdziło nas w przekonaniu, że warto zainwestować w instalację na terenie Turowca – podkreśla Snarska.

Technologia na najwyższym poziomie

Jak przystało na nowoczesne rozwiązania, instalacja ma korzystać z najnowszych zdobyczy technologii. Znajdą się tam zatem komory fermentacyjne, zbiorniki na biogaz, a także stacja uzdatniania gazu. Wszystkie procesy będą odbywać się w szczelnym i zamkniętym cyklu. Firma w ramach współpracy z lokalnymi wytwórcami zamierza współpracować także w zakresie zagospodarowania pofermentu, który posłuży jako nawóz do pól. 

Planowane zakończenie inwestycji to marzec 2022. 

Źródło: energiapress.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.