Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kolejna elektrownia hybrydowa w Nevadzie!

Kolejna elektrownia hybrydowa w Nevadzie!

Od marca 2016 roku funkcjonuje jedyna na świecie elektrownia, która czerpie energię aż z trzech źródeł odnawialnych. Ma  to miejsce niedaleko miejscowości Fallon w Nevadzie, jednym ze  stanów Ameryki Północnej. Ta hybrydowa elektrownia nazywa się Stillwater i należy do spółki Enel Green Power.

Jakie źródła wykorzystuje? Początkowo zaczęła czerpać energię z wnętrza ziemi. W 2009 roku zakończenie etap uruchamiania elektrowni geotermalnej, która posiadała moc 33MW.  Dołożenie kolejnego źródła i rozpoczęcie drugiego etapu prac polegało na budowie elektrowni fotowoltaicznej o mocy 26MW. Miało to miejsce w 2011 roku i idealnie uzupełniało geotermalne źródło w ciepłe dni. Rok później dodano jeszcze 2MW paneli fotowoltaicznych. Parę lat później w 2015 roku, inżynierowie  wpadli na pomysł jak jeszcze bardziej wspomóc elektrownię geotermalną, i postanowili zastosować technologię CSP –  Concentrated Solar Power. Cały system składa się z kolektorów, luster ustawionych w rzędach, które mają za zadanie skupiać wiązki promieniowania słonecznego na rurach, w których znajduje się czynnik roboczy. Taki zabieg ma na celu podgrzanie czynnika roboczego następnie przekazanie ciepła do solanki, która jest pompowana i finalnie zwiększenie ilości produkowanej energii. Technologia CSP jest  wykorzystywana w na skalę światową i świetnie się sprawdza. Przykładem zastosowania takiej technologii jest elektrownia Ivanpah w Kalifornii.

glzMHiK

Rysunek 1 Produkcja energii elektrycznej w zwykły dzień wiosenny z trzech źródeł odnawialnych

Cały układ kolektorów zainstalowanych w Stillwater posiada moc 17MW energii słonecznej. Oblicza się, że dzięki temu moc wyjściowa geotermalnego źródła będzie większa o jakieś 2MW. Natomiast moc zainstalowana w całej elektrowni obecnie wynosi około 61MW.    Według obliczeń wynika, że hybrydowa elektrownia 3 w 1 produkuje prąd dla około 17 000 domów jednorodzinnych, dostarczając przy tym 185 000 MWh energii. Przekłada się  to na to, że ogranicza produkcje dwutlenku węgla o około 97 000 ton rocznie!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.