Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kolejna zapowiedź regulacji 10H – czekamy na konkrety!

Kolejna zapowiedź regulacji 10H – czekamy na konkrety!

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz kolejny raz przypomniała o pracach nad nowelizacją przepisów o budowie farm wiatrowych – czyli o ustawie 10H. Teraz szefowa resortu przedstawiła konkretne propozycje dla rozluźnienia zasad. Realny termin wejścia w życie nowej ustawy to 1 stycznia 2021 roku.

BANER MOBILEB1
Reklama

10H wstrzymuje rozwój OZE

Przez ustawę 10H wprowadzoną w 2016 roku, inwestycje w energię wiatrową wyhamowały. Nie pojawiają się nowe projekty farm. W aukcjach OZE w koszykach wiatrowych i wiatrowo-fotowoltaicznych wygrywają stare projekty, które nie otrzymały gwarancji w latach wcześniejszych, ale uzyskały pozwolenia na budowę. Co gorsza, ustawa uniemożliwia ewentualne modernizacje projektów, np. poprzez instalację większych turbin, implementację nowych technologii czy obniżanie kosztów energii. 

Zapowiedzi nowelizacji od początku 2020 roku

Nadzieje na zmiany w tym sektorze pojawiły się na początku roku, również dzięki zapowiedziom Jadwigi Emilewicz. W tym roku cały sektor czeka na nowelizację Ustawy o OZE, nie tylko ze względu na konieczność rozluźnienia 10H, ale też na uruchomienie wsparcia dla projektów offshore oraz poszerzenie definicji prosumenta czy wsparcie dla zrzeszeń działających na zasadach energetyki rozproszonej. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Mniejsze odległości i zgoda mieszkańców

W jednej ze swoich ostatnich wypowiedzi Emilewicz powiedziała, że po wprowadzeniu nowelizacji możliwa będzie budowa farmy nawet przy mniejszym dystansie od gospodarstw domowych, niż dotychczasowa dziesięciokrotność wysokości masztu turbiny (ok. 1,2 – 2 km), jeśli mieszkańcy wyrażą na to zgodę. Nadal jednak ma obowiązywać zasada minimalnej odległości elektrowni od innych zabudowań. Obecnie rząd czeka na specjalistyczne analizy.

Wicepremier zaznacza, że otrzymała od wielu polskich gmin komunikaty, że chcą wybudowania w ich granicach elektrowni wiatrowych i mają na te działania akceptacje społeczne.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Kiedy liberalizacja prawa?

Według pierwszych zapowiedzi, projekt ustawy o zmianie zasady 10H miał być gotowy w pierwszym półroczu 2020. Koronawirus wyhamował jednak działania legislacyjne. Obecnie trwają konsultacje społeczne nad projektem i ostatecznie, jeśli pojawi się nowa ustawa i sejm ją zaakceptuje, to zacznie ona obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. 

Źródło: gramwzielone.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.