Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kto pokieruje ochroną środowiska w Polsce? MKiŚ rozpoczęło nabory. Będą też zmiany w Lasach Państwowych

Kto pokieruje ochroną środowiska w Polsce MKiŚ rozpoczęło nabory. Będą też zmiany w Lasach Państwowych

Kto pokieruje ochroną środowiska w Polsce? MKiŚ rozpoczęło nabory. Będą też zmiany w Lasach Państwowych

Zmiany na najwyższych szczeblach władzy w kraju, które nastąpiły w połowie grudnia, ciągną teraz za sobą kolejne rotacje na coraz niższych stanowiskach. Dotyczy to również dwóch istotnych stanowisk, jakimi są Główny Inspektor Ochrony Środowiska i Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Ministerstwo Klimatu i Środowiska właśnie ogłosiło nabór na te funkcje. Premier Donald Tusk zapowiada również zmiany w Lasach Państwowych.

Reklama

Resort klimatu poszukuje nowych twarzy. Do obsadzenia dwa ważne stanowiska

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczyna nabór na dwa istotne dla polskiej natury stanowiska. Jedno z nich to szef Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Instytucja ta odpowiedzialna jest za kontrolę norm środowiskowych i przeprowadzanie kontroli w tym zakresie. GIOŚ monitoruje stan środowiska naturalnego i zwalcza przestępczość, która jest w nie skierowana.

Do 22 grudnia 2023 roku Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska był Krzysztof Gołębiewski, który zajmował to stanowisko od marca 2023. Wcześniej od września 2022 był pełniącym obowiązki szefa GIOŚ. Z administracją publiczną związany jest od 2013 roku, zasłynął z utworzenia pierwszego w Polsce zespołu zadaniowego ds. zwalczania przestępczości środowiskowej.

Kolejnym stanowiskiem, na które kandydata szuka MKiŚ, jest szef Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. GDOŚ to w kwestii ochrony środowiska ciało nadzorujące różne działania. Instytucja ta podejmuje akcje zapobiegania szkodom w środowisku, a także kontroluje sieć obszarów Natura 2000. Regionalne oddziały GDOŚ odpowiedzialne są za wydawanie decyzji środowiskowych w przypadku realizacji różnych inwestycji.

Andrzej Szweda-Lewandowski, który pełnił funkcję szefa GDOŚ od 2018 roku, wcześniej był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska i Głównym Konserwatorem Przyrody. Urzędnik z wykształcenia jest biologiem i leśnikiem.

“Wymagania są spore”. Kto pokieruje GIOŚ i GDOŚ?

Zgodnie z komunikatem ministerstwa, konkretne wymagania i ogłoszenia naborów pojawią się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

– Ogłaszamy nabór na stanowiska Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Są to bardzo odpowiedzialne funkcje, a wymagania są spore – mówi cytowana w komunikacie wiceministra Anita Sowińska. – Oczekujemy, że na te stanowiska zgłoszą się kandydaci i kandydatki, którzy mają też kompetencje menedżerskie. Chcemy, aby te instytucje były zarządzane w sposób profesjonalny, a osoby, mam nadzieję bardzo zmotywowane, sprawią, że instytucje wejdą na wyższy poziom jakości zarządzania ochroną środowiska w Polsce.

Jest nowy dyrektor Lasów Państwowych. To leśnik z długoletnim doświadczeniem

Początek roku to również zmiany w Lasach Państwowych. Aktualnie na czele tej instytucji stoi Józef Kubica. Ten polityk i leśnik pełni tę funkcję od 2021 roku. To urodzony w Bielsku-Białej absolwent leśnictwa na Akademii Rolniczej w Poznaniu, a także działacz partii Suwerenna Polska. Kubica jednak wkrótce pożegna się ze stanowiskiem – podczas konferencji prasowej 3 stycznia Donald Tusk zapowiedział, że nowym dyrektorem Lasów Państwowych zostanie Witold Koss.

Koss to urodzony w 1962 roku absolwent Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Poznaniu. Ma za sobą pracę w m. in. w Nadleśnictwie Dębno czy Nadleśnictwie Skwierzyna. W latach 2009-2015 pełnił rolę Regionalnego Dyrektora Lasów Państwowych w Szczecinie. Od lat związany jest z Platformą Obywatelską, a w październiku ubiegłego roku wystąpił na spotkaniu przedwyborczym Donalda Tuska w Płocku razem z grupą leśników. Koss wyrażał wówczas oburzenie stanem, do jakiego Lasy Państwowe doprowadziła władza PiS-u.

Premier, oprócz przedstawienia nowego szefa Lasów Państwowych, zapowiedział również, że instytucja ta będzie prowadzić szerokie konsultacje społeczne w kwestii dalszych działań na rzecz terenów leśnych, które są “dobrem społecznym i narodowym”. Mechanizmy kontroli obywatelskiej mają się odbywać przez samorządy.  Rozpoczęcie pierwszych konsultacji planowane jest po przejęciu przez Kossa kierownictwa w LP.

– Czytaj także: Nowy rząd, nowe szanse dla energetyki?

Źródło: 300gospodarka.pl, pap-mediaroom.pl, drewno.pl, wnp.pl

Fot. Canva (MiloszGuzowski), kadr z filmu “(Prawdziwi) Leśnicy na spotkaniu z Donaldem Tuskiem” (https://youtu.be/rAXyM9r3-Dg?feature=shared&t=135)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.