Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Lasy Państwowe zachęcają: Zanocuj w lesie!

zanocuj w lesie

Lasy Państwowe zachęcają: Zanocuj w lesie!

Las jest idealnym miejscem, aby odpocząć od miejskiego zgiełku, zapomnieć o elektronice i zanurzyć się w kojącym oddechu natury. Na pewno zgodziłyby się z nami Lasy Państwowe, które od 1 maja uruchamiają program “Zanocuj w lesie”. Biwakowanie pod liśćmi buków i dębów będzie dozwolone pod pewnymi warunkami. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Majówka na łonie natury

W zeszłym roku pisaliśmy o rozpoczęciu programu pilotażowego, w ramach którego Lasy Państwowe wyznaczyły obszary, na których chętni mogli legalnie biwakować. Już wtedy uczestnicy pozytywnie oceniali możliwość nocowania w lesie. Również 70% leśników opowiadało się za tym, aby program został na stałe. 

Zanocuj w Lesie

Po zakończeniu rocznego programu pilotażowego, Dyrektor Generalny LP podpisał zgodę na wprowadzenie biwakowania w lesie do stałej oferty Lasów Państwowych. Dodatkowo rozszerzył decyzję na wszystkie jednostki Lasów Państwowych, czyli 430 nadleśnictw. 

– To efekt roku obserwacji, ewaluacji, ale przede wszystkim merytorycznej dyskusji z przedstawicielami środowiska. Bardzo Wam dziękujemy za wsparcie merytoryczne i duchowe! A biwakującym za, w zdecydowanej większości, etyczne bycie w lesie – czytamy na facebookowym profilu Lasów Państwowych. 

Poznaj regulamin i ciesz się pięknem lasów 

Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w Polsce mieszka ok. 40 tys. osób zainteresowanych bushcraftem i survivalem. Program “Zanocuj w lesie” pozwoli im na realizację swojej pasji bez obawy o naruszenie przepisów ustawy o lasach. 

O czym należy pamiętać, decydując się na uczestnictwo w programie? 

 • Program rozpoczyna się od 1 maja 2021 roku. Jednocześnie do końca kwietnia każde nadleśnictwo powinno wyznaczyć teren, na którym można legalnie biwakować. 
 • Informację o udostępnionych fragmentach lasu znajdziemy na mapie Banku Danych o Lasach i stronach internetowych nadleśnictw. Same tereny nie będą oznaczone tablicami, płotkami czy ogrodzeniami.
 • Jeżeli na nocowanie wybiera się maksymalnie 9 osób, a sam biwak nie potrwa dłużej niż 2 noce z rzędu, nie ma potrzeby zgłaszania pobytu.
 • Jeżeli na nocowanie wybiera się więcej niż 9 osób i/lub biwak potrwa ponad 2 noce z rzędu, należy powiadomić mailowo odpowiednie nadleśnictwo, nie później niż 2 dni przed planowanym wyjazdem. Należy również poczekać na pozwolenie.
 • Podczas biwakowania można używać kuchenek gazowych, należy jednak zapoznać się z regulaminem (punkt 17)
 • Ogniska można rozpalać tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie odpowiedniego nadleśnictwa lub bezpośrednio u nadleśnika. 
 • Do lasów nie można wjeżdżać pojazdami silnikowymi, zaprzęgowymi ani motorowerami. Samochody należy zostawić na parkingu. 

Szanujmy naturę – kilka prostych zasad

Las jest domem dla wielu zwierząt, zachowujmy się zatem tak, jakbyśmy byli w gościnie. Pamiętajmy o kilku prostych zasadach, dzięki którym nasz pobyt obejdzie się bez szkody dla natury:

 • Nie hałasujmy. Powstrzymajmy się zarówno od głośnego zachowania, jak i słuchania hucznej muzyki.
 • Nie traktujmy lasu jako śmietnika. Po biwaku zabierzmy ze sobą wszystko, z czym przyjechaliśmy – również opakowania po żywności i butelki po napojach.
 • Nie płoszmy zwierząt, nie naruszajmy ich spokoju, nie niszczmy ich siedlisk.
 • Nie niszczmy roślinności. Zbieranie jagód czy jeżyn jest w porządku, jednak deptanie roślin czy łamanie gałęzi już nie.
 • Nie zabierajmy ze sobą zwierząt domowych, jeżeli wiemy, że ich zachowanie czy ujadanie mogłoby wystraszyć zwierzęta leśne. 

Biwak w lesie to świetny sposób na spędzenie majowego długiego weekendu. A jeśli nie jesteś przekonany do nocowania pod koronami drzew, może tego dnia wybierzesz się na długi spacer? Zachęcamy, zwłaszcza że początek maja zapowiada się naprawdę ciepło i słonecznie. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.