Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mąka ze świerszcza domowego. Unia Europejska dała zielone światło

Mąka ze świerszcza domowego. Unia Europejska dała zielone światło

Od 24 stycznia w sklepach znajdziemy żywność, która zawiera mąkę ze świerszcza domowego w liście składników. Unia Europejska pozwoliła na jej stosowanie przy produkcji chleba, makaronów, pizzy, ciastek i innych produktów na bazie mąki.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Mąka ze świerszcza domowego dopuszczona na rynku UE

Do tej pory świerszcze domowe były hodowane jako pokarm dla zwierząt. Zmienia to jednak rozporządzanie Komisji Europejskiej z 3 stycznia 2023 roku. Zezwala ono na wprowadzenie do obrotu w krajach członkowskich produktów, w których wykorzystany został częściowo odtłuszczony proszek ze świerszcza domowego.

Aktualnie mąki będzie używał tylko jeden producent. To firma Cricket One Co. Ltd, która otrzymała pozwolenie na produkcję przetworów przez pięć lat, czyli do 24 stycznia 2028 roku. 

https://swiatoze.pl/modliszka-w-polsce-jak-wyglada/

Pokarm przyszłości

Świerszcz obok larwy mącznika młynarka i szarańczy wędrownej to jedyny owad zakwalifikowany przez KE jako żywność. Po co włączamy owady do diety? Nie tylko ze względu na ich wartości odżywcze.

Rosnące koszty produkcji, braki w dostępie do świeżej wody, rosnącą populację mieszkańców Ziemi, ale też zmiany klimatu czy zanieczyszczenie środowiska. To tylko część czynników, które sprawiają, że szukamy nowych sposobów produkcji i walki z kryzysem żywnościowym

Mąka ze świerszczy – czym się wyróżnia?

Mąka ze świerszczy jest bogata w wysokiej jakości białko, błonnik, żelazo, wapń i witaminę B12. Charakteryzuje ją niska zawartość węglowodanów i cukrów. Ma lekko orzechowy smak. Obecnie za 100 g mąki ze świerszczy musimy zapłacić ok 24 zł.

źródło: farmer.pl, kuchnia.wp.pl

fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.