Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Miasto Kraków uruchamia nowe programy dofinansowania do działań proekologicznych

Miasto Kraków uruchamia nowe programy dofinansowania do działań proekologicznych

Krakowski Wydział ds. Jakości Powietrza uruchamia trzy nowe proekologiczne programy. Mieszkańcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie w zakresie termomodernizacji domów jednorodzinnych, usunięcia instalacji grzewczych wykorzystujących paliwo stałe, a także rozwoju odnawialnych źródeł energii. Nabór rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, 25 maja br. i potrwa do 30 czerwca. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

W przypadku Programu likwidacji instalacji grzewczych na paliwo stałe dokumenty mogą składać mieszkańcy, którzy starali się o przyznanie dofinasowania z Programu Ograniczania Niskiej Emisji, jednak ze względów formalnych nie mogli wówczas otrzymać subwencji na zmianę źródła ciepła na ekologiczne. W tym przypadku wsparcie może wynieść maksymalnie 60% kosztów kwalifikowanych, przeznaczonych na wykonanie modernizacji. 

Jeśli chodzi o Program dedykowany rozwojowi OZE, to krakowianie będą mogli ubiegać się o dofinansowanie do zakupu paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. Także tutaj wysokość dopłaty wyniesie do 60% kosztów kwalifikowanych, jednak w przypadku zakupu konkretnych urządzeń, określono maksymalną wysokość dofinansowania.


Kryterium dochodowe

Program termomodernizacji zakłada, że z dofinansowania będą mogli skorzystać także osoby fizyczne, których dochód jest większy niż 250% kryterium dochodowego, tzn. do 1320 zł netto miesięcznie w przypadku gospodarstwa wieloosobowego lub do 1752,50 zł netto miesięcznie w przypadku gospodarstwa jednoosobowego.


Jak składać wnioski

Nowością jest również forma zbierania zgłoszeń: ze względu na bieżącą sytuację związaną z zagrożeniem epidemiologicznym koronawirusem SARS-CoV-2, dokumenty będzie można składać w formie elektronicznej; przesyłając pocztą na adres siedziby Wydziału ds. Jakości Powietrza przy Rynku Podgórskim 1; w budynku Krakowskiego Centrum Doradztwa Energetycznego – po wcześniejszym umówieniu; a także do pojemnika przygotowanego do zbierania zgłoszeń, znajdującego się w budynku Wydziału ds. Jakości Powietrza. 

Więcej informacji na temat programów oferowanych przez Wydział ds. Jakości Powietrza można znaleźć na stronach BIP-u tutaj.

Źródła:bip.krakow.pl, krakow.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.