Miasto Kraków uruchamia nowe programy dofinansowania do działań proekologicznych

Krakowski Wydział ds. Jakości Powietrza uruchamia trzy nowe proekologiczne programy. Mieszkańcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie w zakresie termomodernizacji domów jednorodzinnych, usunięcia instalacji grzewczych wykorzystujących paliwo stałe, a także rozwoju odnawialnych źródeł energii. Nabór rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, 25 maja br. i potrwa do 30 czerwca. 

W przypadku Programu likwidacji instalacji grzewczych na paliwo stałe dokumenty mogą składać mieszkańcy, którzy starali się o przyznanie dofinasowania z Programu Ograniczania Niskiej Emisji, jednak ze względów formalnych nie mogli wówczas otrzymać subwencji na zmianę źródła ciepła na ekologiczne. W tym przypadku wsparcie może wynieść maksymalnie 60% kosztów kwalifikowanych, przeznaczonych na wykonanie modernizacji. 

Jeśli chodzi o Program dedykowany rozwojowi OZE, to krakowianie będą mogli ubiegać się o dofinansowanie do zakupu paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. Także tutaj wysokość dopłaty wyniesie do 60% kosztów kwalifikowanych, jednak w przypadku zakupu konkretnych urządzeń, określono maksymalną wysokość dofinansowania.


Kryterium dochodowe

Program termomodernizacji zakłada, że z dofinansowania będą mogli skorzystać także osoby fizyczne, których dochód jest większy niż 250% kryterium dochodowego, tzn. do 1320 zł netto miesięcznie w przypadku gospodarstwa wieloosobowego lub do 1752,50 zł netto miesięcznie w przypadku gospodarstwa jednoosobowego.


Jak składać wnioski

Nowością jest również forma zbierania zgłoszeń: ze względu na bieżącą sytuację związaną z zagrożeniem epidemiologicznym koronawirusem SARS-CoV-2, dokumenty będzie można składać w formie elektronicznej; przesyłając pocztą na adres siedziby Wydziału ds. Jakości Powietrza przy Rynku Podgórskim 1; w budynku Krakowskiego Centrum Doradztwa Energetycznego – po wcześniejszym umówieniu; a także do pojemnika przygotowanego do zbierania zgłoszeń, znajdującego się w budynku Wydziału ds. Jakości Powietrza. 

Więcej informacji na temat programów oferowanych przez Wydział ds. Jakości Powietrza można znaleźć na stronach BIP-u tutaj.

Źródła:bip.krakow.pl, krakow.pl