Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mięso w szpitalnych posiłkach rakotwórcze jak palenie, mówią szkoccy lekarze

dieta wegańska

Mięso w szpitalnych posiłkach rakotwórcze jak palenie, mówią szkoccy lekarze

Co ma wspólnego ze sobą hodowla zwierząt i jedzenie mięsa z paleniem papierosów? Lekarze porównali skalę szkodliwości hodowli przemysłowej i spożywania czerwonego mięsa do palenia wyrobów tytoniowych. Szkoccy lekarze stawiają na dietę roślinną i mówią: mięso w szpitalnych posiłkach powinno być dawno wycofane.

Reklama

Przede wszystkim zdrowie

„Zastąpienie mięsa, jajek i nabiału produktami wegańskimi jest niezbędne, jeśli mamy chronić zdrowie mieszkańców Szkocji i planety” – napisało w otwartym liście zrzeszenie szkockich lekarzy. Jak argumentują swoje stanowisko lekarze, którzy skierowali list do szkockiego ministerstwa zdrowia?

Podawanie mięsa w szpitalu, to jak rozdawanie papierosów na oddziale pulmonologicznym – stwierdziło zrzeszenie lekarzy.

image 1
Wegański burger jest dobry i zdrowy, fot. unsplash.com

Koalicja szkockich lekarzy wzywa do wprowadzenia zakazu podawania mięsa w posiłkach serwowanych na szpitalnych salach. Podawanie posiłków roślinnych ma wiele zalet i jest zdecydowanie lepsze niż spożywanie mięsa. Jest dobre dla zdrowia, nie obciąża planety, tak jak przemysłowa hodowla zwierząt i uwzględnia coraz bardziej słyszalny na świecie dobrostan zwierząt. Jest jeszcze jedna korzyść serwowania takiej diety w placówkach medycznych.

Dieta wegańska byłaby lepsza dla środowiska, poprawiłaby stan zdrowia pacjentów i potencjalnie pozwoliłaby zaoszczędzić miliony funtów służbie zdrowianapisano w liście, cytowanym przez The Times.

Ponadto lekarze stwierdzili, że dieta oparta na mięsie obciąża zdrowie ludzi, którzy przychodzą do lekarza w celu jego odzyskania. 

Posiłki oferowane w szpitalach są często dalekie od zdrowych i mogą nawet zawierać czerwone i przetworzone mięso, a wiadomo, że jest ono rakotwórcze.

Jakie są korzyści weganizmu?

Korzyści płynących ze stosowania diety roślinnej na mikro i makro skalę jest bardzo dużo.  Począwszy od dobrego stanu zdrowia, kondycji, zmniejszania ryzyka na zachorowania na wiele chorób cywilizacyjnych czy szybszej regeneracji.

Weganie są dwukrotnie mniej narażeni na cukrzycę typu II, w porównaniu do osób na diecie tradycyjnej. Wpływa na to duże spożycie błonnika, strączków oraz warzyw i owoców o niskim indeksie glikemicznym. Ponadto do obniżonego ryzyka zachorowania na cukrzycę typu II przyczynia się mniejsze spożywanie tłuszczów nasyconych, występujących głównie w tłustych mięsach. Tłuszcze te powodują obniżenie wrażliwości tkanek na insulinę – twierdzi Karolina Plicha, dyplomowany dietetyk, absolwentka Uniwersytetu Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy i dodaje:

U wegan, wraz z dietą zmienia się styl życia. Można zauważyć zwiększoną aktywność fizyczną, odrzucanie wysoko przetworzonych, tłustych i słonych fast-foodów […]. Potwierdzono natomiast, że codzienne spożywanie strączków, a w szczególności fasoli, może pomóc w redukcji masy ciała lub też działać jako profilaktyka otyłości. 

Jedzenie mięsa i przemysłowa hodowla zwierząt niszczą klimat

Poza tym dieta roślinna jest dobra dla zwierząt i Ziemi obciążonej gigantycznymi zanieczyszczeniami i emisjami. Emisje z rolnictwa wynoszą ok. 10% wszystkich emisji w samej Polsce. Hodowla przemysłowa zwierząt związana jest z emitowanie gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla i metan, o którym mówi się coraz więcej, lecz powszechnie nie stosuje się jeszcze metod ograniczania jego wpływu na środowisko. 

Obecnie w szkockich szpitalach publicznych pacjenci spożywają mięso. Lekarze rozmaitych specjalizacji chcą, aby zapewnić zdrowe i pożywne jedzenie pacjentom stosującym dietę wegańską i wegetariańską oraz, żeby całkowicie wyłączyć z diety szpitalnej posiłki mięsne. – W czasach kryzysu zdrowotnego i klimatycznego my, niżej podpisani, wzywamy NHS Scotland do przejścia na wegańskie menu dla pacjentów w szpitalach – podsumowano w liście.

Rachael Hamilton, rzeczniczka szkockiej grupy konserwatystów do spraw wsi, określiła list lekarzy jako „głęboko nieodpowiedzialny krok”.

źródło: plantbasednews.com, nuvero.pl, scot.nhs.uk

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.