Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy szpital może być ekologiczny? 

Czy szpital może być ekologiczny? 

Szacuje się, że sektor zdrowia odpowiada za 5% globalnych emisji gazów cieplarnianych. Trudność sprawiają także kłopotliwe lub niemożliwe do przetworzenia odpady z placówek medycznych. Jak uczynić sektor medyczny bardziej przyjaznym środowisku i samowystarczalnym?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Szpital w 100% OZE

Gigantyczna farma fotowoltaiczna składająca się z 10 tys. paneli słonecznych zasiliła walijski szpital Morriston Hospital. Farma Swansea Bay University Health Board pokrywa w 100% zapotrzebowanie na energię placówki. Wydajność elektrowni przekroczyła oczekiwania projektantów. Pomimo, że panele fotowoltaiczne nie działają z równą mocą cały rok, to i tak wytwarzały wystarczającą ilość energii na potrzeby szpitala. Projekt “szpitala OZE” sfinansował po części rząd, który udzielił pożyczki w ramach polityki klimatycznej. Plan Walii zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej przez budynki instytucji publicznych do 2030 roku.

Personel szpitala Morriston korzysta też energooszczędnych urządzeń i jak mówi, przeciera innym placówkom szlak w przejściu na odnawialne źródła energii. Ma to wpływ na czynniki ekonomiczne, jak i na zdrowotne. Projektanci farmy cieszą się, że instalacje działają szczególnie teraz podczas wojny w Ukrainie, która spowodowała lawinę kryzysów: humanitarnego, energetycznego, społecznego i żywnościowego.

1fH3ehaoqGd76MKNlNNSdLDQiCoftNpThGZNHnAX0UvqCshLdL7GShRQSufHm2rE1HdA9bq d9fjlvjKIiVRSD6Xev4qkIsmDAXqsJdk4H7GVO4WVSweq8h409zOaUB8PJm vJqp
Farma fotowoltaiczna, zasilająca szpital, fot. vitalenergi.co.uk

Ograniczyć emisje

Na październikowym szczycie klimatycznym zapadła decyzja o dekarbonizacji sektora opieki zdrowotnej. W sumie rządy 42 krajów zapowiedziały, że zmniejszą emisję dwutlenku węgla na każdym szczeblu świadczeń zdrowotnych. Urzędnicy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią, że to milowy krok w kierunku zminimalizowania negatywnego wkładu branży medycznej na środowisko. Ważne, aby pamiętać, że zmiany klimatu wpływają nie tylko destrukcyjnie na przyrodę, ale i na zdrowie ludzi. Dlatego placówki zdrowia muszą dążyć do bycia bardziej zrównoważonymi.

Szpital z recyklingu

W zeszłym roku tajwański architekt i inżynier Arthur Huang stworzył alternatywę dla konwencjonalnego szpitalnego oddziału. Dzięki jego inwencji powstał oddział szpitalny z recyklingu. Autor stworzył materiał na bazie odpadowych łusek ryżu zmieszanych, przetworzonych płyt DVD i soczewek LED. Recyklingiem zajął się też w zeszłym roku 23-letni student sztuki i projektowania. Młody mieszkaniec Korei Południowej z powodzeniem przerabiał maski na przyciągające uwagę, oryginalne krzesła. Marianne de Groot-Pons z Holandii wyprodukowała z kolei biodegradowalne maski z nasionami kwiatów. Wszystkie projekty powstały z jednym przesłaniem – dbałością o środowisko.

Niemniej ważne w sektorze zdrowia jest postępowanie z odpadami medycznymi, a także z wyprodukowanymi lekami i ściekami z fabryk farmaceutycznych. Niedawno grupa naukowców z całego świata przeprowadziła pomiary z ponad 1000 miejsc na świecie i zbadała je pod kątem stężeń aktywnych składników farmaceutycznych. W sumie pobrano próbki z ok. 260 rzek ze 104 krajów na całym świecie. Wyniki badania opisaliśmy w poniższym artykule:

źródło: vitalenergi.co.uk, ecowatch.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.