Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ponad 40 krajów ograniczy emisje z sektorów opieki zdrowotnej

Ponad 40 krajów ograniczy emisje z sektorów opieki zdrowotnej

COP26 powoli dobiega końca. Na trwającym od 31 października do 12 listopada szczycie klimatycznym zapadła decyzja o dekarbonizacji wielu sektorów w tym tego, dotyczącego opieki zdrowotnej. Jak przebiegnie proces zmniejszania emisji w tym obszarze?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Emisja CO2 i zdrowie publiczne

Przemysł opieki zdrowotnej jest znaczącym emitentem gazów cieplarnianych. Sektor zdrowia odpowiada za 5% globalnych gazów cieplarnianych. W USA opieka zdrowotna emituje 8,5% dwutlenku. To ¼ emisji tym sektorze na całym świecie. Dlatego Stany Zjednoczone przyłączyły się do zobowiązania transformacji sektora zdrowia.

W sumie rządy 42 krajów zapowiedziały, że zmniejszą emisję dwutlenku węgla na każdym szczeblu świadczeń zdrowotnych. 12 państw zobowiązało się do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 roku. Wśród nich są USA, Anglia i Niemcy oraz kraje o niższych dochodach, np. Fidżi i Malediwy.

Chociaż na razie nie zostały podane żadne konkretne informacje, to decyzja ta ma nieść za sobą poważną zmianę. Wstępne zobowiązania mają zostać rozwinięte szczegółowymi planami. 

Milowy krok w neutralizacji emisji

Urzędnicy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią, że to milowy krok w kierunku zminimalizowania negatywnego wkładu branży zdrowotnej na środowisko. 

Josh Karliner, międzynarodowy dyrektor programu i strategii Health Care Without Harm cieszy się z decyzji podjętych na COP26 i ma nadzieję, że “sposób świadczenia opieki zdrowotnej ulegnie zasadniczej zmianie”. Jednym ze sposobów na zmniejszenie emisji jest wprowadzenie elektrycznej floty pogotowia. 

Zanieczyszczenia zabiją

Na COP26 zorganizowano m.in. pawilon zdrowia. Można także było wysłuchać wystąpień i prelekcji na temat tego, jak zmiany klimatu wpływają na zdrowie ludzi. Wśród prelegentów była też kobieta, której dziecko zmarło z powodu zanieczyszczeń powietrza. Poniżej znajdziesz informacje o tym zdarzeniu:

Zmiany klimatu wywołują wiele anomalii: susze, powodzie, cyklony. Jednak zanim do nich dochodzi, do atmosfery przedostaje się ogromna ilość szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń i gazów. Globalne ocieplenie przyczynia się więc pośrednio i bezpośrednio do pogorszenia stanu zdrowia, począwszy od stresu, przez choroby psychosomatyczne, układu krążenia, powikłania ciąż, kończąc na urazach i zgonach w momencie wystąpienia klęsk.

źródło: nytimes.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.