Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mikrosieci DC – przyszłość zielonej energii

Mikrosieci DC – przyszłość zielonej energii

Świat stoi w obliczu kryzysu środowiskowego, a problem ten wymyka się spod kontroli. Firma WZMH Architects znalazła rozwiązanie na jego złagodzenie. Są nim przyszłościowe struktury sieci dystrybucyjnych, czyli mikrosieci DC.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wytwórz energię

W dobie zmian klimatu warto rozważyć każde potencjalne źródło nieszkodliwej dla środowiska energii. Może ona pochodzić od natury, w tym człowieka.

Mikrosieci DC (ang. DC microgrids) mogą kształtować zieloną przyszłość energetyczną – twierdzą architekci z WZMH. Poszukują nowych zastosowań dla istniejących źródeł energii. Analizują chociażby, jak wykorzystać energię ruchu, na przykład do napędzania rozmaitych urządzeń, w tym windy. W ramach projektu eksperci ds. energii i uniwersyteccy badacze zadają sobie ekscytujące pytania – co by było gdyby budynek przeznaczony do zajęć sportowych mógłby zostać zasilony energią wytworzoną przez trenujących. W koncepcji mikrosieci DC najistotniejszą rolę mają odegrać źródła energii odnawialnej – siła wiatru, słońca i wody.

Zmień wizję energetyki

WZMH Architects współpracuje z Uniwersytetem Ryerson z Toronto nad wykorzystaniem technologii mikrosieci DC i źródeł energii odnawialnej do stworzenia samowystarczalnych budynków mieszkalnych. Badania prowadzone są w uruchomionym w tym celu ośrodku badawczym. 

W projekcie zwraca się uwagę na to, aby zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo energetyczne. Projekt WZMH miałyby wspomóc energetykę rozproszoną, zminimalizować straty energii, zmniejszyć obciążenia sieci w godzinach szczytowych i wreszcie, stworzyć całkowicie autonomiczny system zasilania.

źródło: pe.org.pl, wzmh.com, inhabitat.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.