Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ministerstwo Klimatu: nowa formuła naliczania opłaty mocowej

energia elektryczna

Ministerstwo Klimatu: nowa formuła naliczania opłaty mocowej

25 stycznia 2020 roku minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka rozmawiał z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Margrethe Vestager na temat nowej formuły naliczania opłaty mocowej. Resort klimatu zrezygnował z pomysłu ulg dla przedsiębiorstw energochłonnych. 

Reklama

Zamiast ulg, nowa formuła naliczania

Ministerstwo Klimatu ogłosiło, że z Komisji zostanie wycofany wniosek o notyfikację ulg dla przemysłu energochłonnego w rynku mocy. Zamiast tego, pojawi się system o charakterze uniwersalnym. Będzie on promował odbiorców, którzy utrzymują niewielkie wahania zużycia energii elektrycznej w ciągu doby. 

– Tym samym, przyczyniają się oni do zwiększenia stabilności systemu elektroenergetycznego, co jest fundamentalnym celem funkcjonowania rynku mocy – tłumaczy Michał Kurtyka.

Nowe rozwiązanie to odpowiedź na postulaty przedsiębiorców

Nowa propozycja naliczania opłaty mocowej nie będzie wymagała notyfikacji Komisji Europejskiej. Natomiast Ministerstwo Klimatu i Środowiska wycofa dotychczas rozpatrywany przez Komisję wniosek dotyczący ulg dla przemysłu energochłonnego w rynku mocy.

Resort utrzymuje, że nowe rozwiązanie będzie odpowiedzią na uwagi zgłaszane przez przedsiębiorców, a zwłaszcza tzw. odbiorców energochłonnych. Aktualnie trwają prace nad wprowadzeniem nowej formuły.

Źródło: gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.