Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

MKiŚ opublikowało rozporządzenie o opłacie mocowej

prąd

MKiŚ opublikowało rozporządzenie o opłacie mocowej

Kilka dni temu Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o publikacji rozporządzenia w sprawie poboru opłaty mocowej. Opublikowane w Dzienniku Ustaw RP rozporządzenie ma określać też godziny podczas dnia, w których jest największe zapotrzebowanie na energię.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rozporządzenie jest ostatnim etapem przed wprowadzoną od nowego roku obowiązkową opłatą mocową. Na podstawie wydanego rozporządzenia Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ma opublikować stawki opłaty mocowej na 2021 rok oraz podać wybrane godziny podczas doby, w których jest największe zapotrzebowanie na moc w systemie.

Przejście w Polsce z rynku jednotowarowego (tylko energii) na rynek dwutowarowy (energii i mocy) miało zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne poprzez zachęcenie inwestorów do budowy nowych i modernizacji już istniejących jednostek wytwórczych, w celu zapobiegania niedoborom energii elektrycznej.mówił Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka. – Było też odpowiedzią na wcześniejszy brak zachęt do budowy nowych mocy wytwórczych o sterowalnej produkcji energii elektrycznej- dodał.

solar 2666770 1280
OZE mogą zmniejszyć kwotę naszych rachunków za prąd

Na stronie GOV w zakładce Ministerstwa Klimatu i Środowiska przeczytamy ponadto:

Przykładem praktycznej implementacji korzyści wynikających rynku mocy jest oddany do użytkowania w ostatnich dniach blok Elektrowni Jaworzno III. Blok będzie realizował piętnastoletni kontrakt mocowy od 2021 r. – dodał Minister.

Elektrownia Jaworzno III obecnie wchodzi w skład grupy kapitałowej TAURON Polska Energia S.A. Elektrownię wyposażono w systemy niskiej emisji tlenków azotu, a ponadto zamontowano w niej elektrofiltry, czyli urządzenia, które wykorzystują zjawisko elektrostatyczności, do usuwania pyłu z wydobywających się gazów.

Opłata mocowa

Jak pisaliśmy już na łamach Świata OZE, w Polsce od początku nowego roku szykują się kolejne podwyżki cen za dostawę energii elektrycznej. Zwiększa się też stawka opłaty mocowej, czyli usługi, świadczonej przez dostawcę. Kwota, jaką się przewiduje w związku ze zmianą, ma wynieść średnio 45 złotych netto za MWh. Wzrost tej kwoty mogą odczuć szczególnie większe zakłady, które zużywają znaczną ilość energii. Według Ministerstwa opłata mocowa ma usprawnić funkcjonowanie dostaw energii.

Wytwarzając energię z OZE możemy zapewnić sobie niezależną dostawę energii z własnej instalacji, a tym samym zmniejszyć opłatę mocową oraz inne koszty dostaw energii.

źródło: gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.