Ruszył proces przyjmowania wniosków o dofinansowanie projektów geotermalnych. Program “Udostępnianie wód termalnych w Polsce” to wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Termin składania dokumentów upływa 30 września 2020 roku.
Spis treści
Geotermia – najlepsze OZE?
Jak twierdzi Minister Środowiska Michał Woś, geotermia to w polskich warunkach najlepsze i najczystsze odnawialne źródło energii.
– Nowy program stanowi kompleksowy instrument wsparcia walki o czyste powietrze. Odpowiada potrzebom rynkowym polskiego przemysłu, przy zaostrzających się normach niskiej emisji CO2 i konieczności prowadzenia zrównoważonego rozwoju. Jest to zdecydowanie najbardziej ekologiczne rozwiązanie – komentuje minister.
Niewyczerpywalny potencjał
Energia geotermalna jest opłacalną alternatywą dla paliw konwencjonalnych, a ponadto – przyjazną środowisku i niewyczerpywalną. Jej źródło stanowi wewnętrzne ciepło Ziemi, którego ciągła reprodukcja jest powodowana radioaktywnym rozpadem minerałów (uranu, toru i potasu) w skorupie i płaszczu ziemskim. Energia pojawia się na powierzchni planety jako strumień gorącej wody i pary – naturalnie w gorących źródłach i gejzerach lub przez sztuczne otwory wiertnicze. Według World Energy Assessment energia geotermalna ma najwyższy potencjał wśród odnawialnych źródeł energii.

Szerokie spektrum zastosowań
Jak czytamy w opracowaniu prof. Anny Sowiżdżał z Akademii Górniczo-Hutniczej, wód geotermalnych najczęściej używa się do celów grzewczych w budownictwie indywidualnym i komunalnym. Ponadto można nimi ogrzewać także szklarnie i uprawy w gruncie. Dodatkowo zasoby geotermalne znajdują zastosowanie w balneoterapii i rekreacji.
W walce o czyste powietrze
W Polsce idea wykorzystania zasobów geotermalnych liczy sobie już prawie… 30 lat! Pierwsza krajowa instalacja geotermalna powstała w 1992 roku na Podhalu i funkcjonuje do dzisiaj, obecnie pod nazwą PEC Geotermia Podhalańska SA.
– Wykorzystanie zasobów geotermalnych może przyspieszyć walkę o czyste powietrze w Polsce. Geotermia odnosi sukcesy w sektorze ciepłownictwa, czego doskonałym przykładem jest ciepłownia geotermalna w Mszczonowie. Nie generuje odpadów, jest bezemisyjna i całkowicie bezpieczna – przekonuje wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.
Dekada Geotermii
W Europie z energii geotermalnej korzystają 32 państwa. Opracowanie “European Geothermal Market Report” wykazało, że na koniec 2019 roku na Starym Kontynencie operowało 130 elektrowni geotermalnych, 36 znajdowało się w budowie, natomiast 124 w trakcie opracowywania.
– Lata 2020-2030 będą nazywane Dekadą Geotermii. Prawo Unii Europejskiej, jak i państw członkowskich, może i powinno wspierać inwestycje geotermalne, jeżeli Unii Europejskiej faktycznie zależy na osiągnięciu celu neutralności emisyjnej do 2050 roku – powiedział Philippe Dumas z organizacji European Geothermal Energy Council.
Islandia na prowadzeniu
Zdecydowanym liderem w wykorzystaniu energii geotermalnej od kilkudziesięciu lat pozostaje Islandia. Tuż po II Wojnie Światowej agencja rządowa Orkustofnun przeprowadziła szereg badań, które umożliwiły zastosowanie wód termalnych w ogrzewaniu domów. Obecnie ok. 90% islandzkich budynków ogrzewanych jest zasobami geotermalnymi.
Źródła: gov.pl, geothermaleranet.is, neweurope.eu
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.