Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Moc zainstalowanej w Polsce fotowoltaiki przekroczyła 12 GW

Moc zainstalowanej w Polsce fotowoltaiki przekroczyła 12 GW

Pod koniec grudnia 2022 roku moc zainstalowanej w Polsce fotowoltaiki przekroczyła 12 GW i wyniosła dokładnie 12 189,1 MW. To znaczący wzrost w porównaniu z grudniem 2021 roku, gdy całkowita moc zainstalowana polskiej fotowoltaiki wynosiła zaledwie 7681,4 MW.

Reklama

Nowe instalacje fotowoltaiczne w liczbach 

W podanej ogólnej mocy fotowoltaiki w grudniu 2022 roku, 8 773,91 MW była to moc instalacji prosumenckich, których ogólna liczba wyniosła 1 193 051 sztuk. W samym grudniu ubiegłego roku zainstalowano z kolei 14 245 nowych instalacji fotowoltaicznych o mocy 334,56 MW. 

W całym 2022 roku powstało 362 159 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 4 269,8 MW. Z  kolei średnia moc instalacji zbudowanej w ostatnim miesiącu ubiegłego roku wyniosła 23,5 kW. Pokazuje to, że najczęściej budowanym typem instalacji pv jest mikroinstalacja fotowoltaiczna czyli taka, której całkowita moc zainstalowana wynosi poniżej 50 kW. Popularność tego rozwiązania jest związana z tym, że procedury administracyjno-prawne w przypadku tego typu inwestycji są najprostsze i najbardziej wychodzą naprzeciw konsumentom pozaprzemysłowym. 

Czytaj także: Tauron stawia kolejne panele. Rośnie jedna z największych farm PV w Polsce

Największe elektrownie fotowoltaiczne w Polsce 

Znaczący procent mocy zainstalowanej pochodzącej z instalacji PV w Polsce pochodzi z bardzo dużych systemów. Są one szczególnie przydatne i chętnie budowane przez podmioty uczestniczące energochłonnej produkcji przemysłowej oraz duże firmy energetyczne.

Pod koniec września 2022 roku w Zwartowie w województwie pomorskim oficjalnie otwarto największą farmę fotowoltaiczną w Europie Środkowo-Wschodniej.  Farma o moc 204 MW należy do firmy Respect Energy. Druga faza inwestycji, zaplanowana na początek 2023 roku, powiększy całkowitą moc do 290 MW.

Inna duża farma została otwarta w październiku 2022 roku w gminie Brudzew w Wielkopolsce. Jej właścicielem jest ZE PAK, a jej całkowita moc zainstalowana wynosi 70 MW. Kolejną dużą inwestycją była zrealizowana przez norweskiego giganta energetycznego Equinor farma PV Stępień w województwie warmińsko-mazurskim (64 MW mocy zainstalowanej). 

źródła: rynekelektryczny.pl, Agencja Rynku Energii S.A. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.