1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mysz przez dwa miesiące sprzątała mu szopę. Naukowcy: „Robiła to dla zabawy”

Mysz przez dwa miesiące sprzątała mu szopę. Naukowcy: "Robiła to dla zabawy"

Mysz przez dwa miesiące sprzątała mu szopę. Naukowcy: „Robiła to dla zabawy”

Builth Wells to małe urokliwe miasteczko gdzieś w środkowej Walii (Wielka Brytania). Oprócz przeszło 2500 mieszkańców żyje tu również wyjątkowa mysz. Gryzoń ten upodobał sobie szopę jednego z mieszkańców i każdej nocy… sprzątał stojący w niej stół. Mężczyźnie udało się uwiecznić aktywność zwierzęcia dzięki kamerze. Nietypowym zachowaniem zainteresowali się naukowcy.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Pracowita mysz posprzątała szopę walijskiego emeryta

Wszystko zaczęło się, gdy 75-letni emerytowany listonosz Rodney Holbrook zauważył niewytłumaczalne zmiany w szopie obok swojego domu. Położenie zmieniała chociażby karma dla ptaków, którą zostawiał w pobliżu – z jakiego powodu lądowała w starych butach, które leżały w budynku. Podobne sytuacje powtarzały się, więc Holbrook – z zamiłowania fotografujący przyrodę – ustawił w szopie fotopułapkę.

To, co zarejestrowała kamera, zaszokowało 75-latka. Okazało się, że za poprzestawiane przedmioty odpowiedzialna była… mysz. Mały gryzoń dzielnie przenosił kawałki karmy w różne miejsca. Holbrook postanowił przetestować zwierzę i celowo pozostawił na stole dookoła tacki na ptasie jedzenie drobne przedmioty – korki, śrubki, nakrętki, kawałki ubrań czy kabli.

Jak się okazało, małe zwierzę z wyjątkową pasją i zaangażowaniem urządziło sobie nocne porządki – wszystkie obiekty pozostawione wokół tacki do rana znalazły się w jej wnętrzu.

– Przenosił do pudełeczka wszelkie rodzaje przedmiotów: kawałki plastiku, śruby, nakrętki. Nie przejmuję się teraz sprzątaniem bo wiem, że on się tym zajmie. Zostawiam rzeczy poza pudełkiem, a on do rana wsadza je wszystkie z powrotem na swoje miejsce. 99 razy na 100 mysz posprząta wszystko w nocy – powiedział Holbrook w telewizji BBC.

Przetrwanie zimna, ochrona młodych, a może… rozrywka. Co kierowało sprzątającą myszą?

Zachowanie myszy może zadziwić lub rozczulić, jednak bardziej dociekliwi czytelnicy z pewnością zapytają: dlaczego to robiła. Dziennikarze z The Guardian spytali o zdanie naukowców. Badacze podkreślają, że myszy to dbające o higienę zwierzęta, które regularnie czyszczą swoją sierść, a jeżeli mają odpowiednio duże miejsce zamieszkania (np. klatkę), to wyznaczają sobie specjalny obszar tylko na mycie się i sprzątanie. Jak jednak przyznaje dr Megan Jackson z Uniwersytetu Bristolskiego, tej konkretnej myszy raczej nie chodziło o sprzątanie.

– Nie powiedziałabym, że mysz ta rozejrzała się po swoim otoczeniu i pomyślała “Hej, trochę tu bałagan. Powinnam posprzątać” – przyznaje badaczka w rozmowie z The Guardian.

Co więc mogło być przyczyną tego zachowania? Zdaniem dr. Johannesa Kohla z Instytutu Francisa Cricka w Londynie, mysz być może budowała w ten sposób swoje gniazdo.

– Chciałbym wiedzieć, czy ta mysz to samiec, czy samica – rozważa Kohl. – Obydwie płcie budują gniazda dla utrzymania ciepła, z kolei samice robią to, by chronić swoje potomstwo w trakcie ciąży. Biorąc pod uwagę niską temperaturę pokazaną na nagraniu, podejrzewam że może chodzić o drugą opcję – konkluduje badacz.

Jackson z kolei zwraca uwagę, że znaczna część używanych przez mysz materiałów była dość twarda i raczej nie nadawała się do budowy gniazda.

– To zachowanie niekoniecznie nastawione na przetrwanie, ale mysz nadal robiła to każdej nocy mimo świadomości, że Holbrook następnego dnia odstawi wszystko z powrotem na miejsce – twierdzi badaczka. – To, że mysz angażuje się w tak bezcelową aktywność oznacza, że jest ona dla niej w jakiś sposób satysfakcjonująca. My ludzie też cieszymy się różnymi rzeczami w życiu. Miło zobaczyć mysz, która angażuje się w zachowanie, które nie jest jej do niczego potrzebne.

Być może więc walijska mysz sprzątała szopę emerytowanego listonosza po prostu dla zabawy. Nie pozostaje nic innego jak tylko każdemu z nas życzyć tyle zapału przy domowych porządkach.

– Czytaj także: Manul Magellan podbił internet. Najważniejszy manul świata wybrany

Źródło: theguardian.com, bbc.om

Fot. kadr z filmu: https://youtu.be/jLDPzQ42kws?feature=shared, Bing

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.