Na Węgrzech zbudowano elektrownię fotowoltaiczną o mocy 22,6 MW

W Bükkábrány otwarto w kwietniu największą na Węgrzech elektrownię fotowoltaiczną. Składa się ona z 64 tys. ogniw fotowoltaicznych, które generują 22,6 MW mocy i zasilą ok. 10 tys. gospodarstw domowych. Dotychczas rekordzistą pod względem mocy (20,6 MW) na Węgrzech była farma zlokalizowana w miejscowości Paks.

Bükkábrány, miasteczko w północno-wschodnich Węgrzech, znane z kopalni odkrywkowej węgla, od kwietnia bieżącego roku będzie dysponowało największą farmą fotowoltaiczną w kraju. Już po otwarciu dzięki dobrym warunkom pogodowym elektrownia zyskała moc 19,95 MW. Finalnie wartość zwiększy się do 22,6 MW, co jest nowym rekordem u naszych sąsiadów.

Fotowoltaika od Columbus Energy
Nowa elektrownia w liczbach

Nowa elektrownia jest wydajniejsza o 2 MW od dotychczasowego lidera zlokalizowanego w Paksu. Składa się z 64 tys. ogniw fotowoltaicznych i według szacunków ma wystarczyć do zasilenia ok. 10 tys. gospodarstw domowych. Koszt inwestycji wyniósł prawie 17 mln euro (5,4 mld forintów węgierskich). Farmę zbudowano obok kopalni węgla.

Powietrze czystsze o 25 tys. ton CO2

Roczna produkcja w elektrowni Bükkábrány wyniesie 25 GWh. Wykorzystanie energii odnawialnej ma zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 25 tys. ton, jak podaje dziennik „Magyar Nemzet”.