Na Węgrzech zbudowano elektrownię fotowoltaiczną o mocy 22,6 MW

W Bükkábrány otwarto w kwietniu największą na Węgrzech elektrownię fotowoltaiczną. Składa się ona z 64 tys. ogniw fotowoltaicznych, które generują 22,6 MW mocy i zasilą ok. 10 tys. gospodarstw domowych. Dotychczas rekordzistą pod względem mocy (20,6 MW) na Węgrzech była farma zlokalizowana w miejscowości Paks.

Bükkábrány, miasteczko w północno-wschodnich Węgrzech, znane z kopalni odkrywkowej węgla, od kwietnia bieżącego roku będzie dysponowało największą farmą fotowoltaiczną w kraju. Już po otwarciu dzięki dobrym warunkom pogodowym elektrownia zyskała moc 19,95 MW. Finalnie wartość zwiększy się do 22,6 MW, co jest nowym rekordem u naszych sąsiadów.

Nowa elektrownia w liczbach

Nowa elektrownia jest wydajniejsza o 2 MW od dotychczasowego lidera zlokalizowanego w Paksu. Składa się z 64 tys. ogniw fotowoltaicznych i według szacunków ma wystarczyć do zasilenia ok. 10 tys. gospodarstw domowych. Koszt inwestycji wyniósł prawie 17 mln euro (5,4 mld forintów węgierskich). Farmę zbudowano obok kopalni węgla.

Powietrze czystsze o 25 tys. ton CO2

Roczna produkcja w elektrowni Bükkábrány wyniesie 25 GWh. Wykorzystanie energii odnawialnej ma zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 25 tys. ton, jak podaje dziennik „Magyar Nemzet”.

1 comment
  1. Ważną rolę w rozwoju fotowoltaiki może odegrać miedź, która jest doskonałym przewodnikiem elektryczności. W dodatku można ją poddawać recyklingowi, a ona nie traci swoich właściwości.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Wyspy Marshalla są 10 razy bardziej radioaktywne niż Czarnobyl

Podczas testowania gleby pod kątem radioaktywnego plutonu-239 i -240 naukowcy odkryli, że niektóre wyspy z archipelagu Marshalla miały poziom stężenia nie 10, a 1000 razy wyższy niż na Fukushimie (gdzie trzęsienie ziemi i tsunami doprowadziły do topnienia reaktorów jądrowych) i około 10 razy wyższy niż poziom w strefie wykluczenia w Czarnobylu. Skąd skażenie?