Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa morska turbina wiatrowa. Średnica wirnika to 252 metry

Największa morska turbina wiatrowa. Średnica wirnika to 252 metry

Największa morska turbina wiatrowa. Średnica wirnika to 252 metry

Największa turbina wiatrowa przeznaczona do zastosowania w morskich farmach wiatrowych zjechała z linii produkcyjnej w mieście Fuqing we wschodnich Chinach. Jakimi możliwościami dysponuje?

Reklama

Największa morska turbina wiatrowa

Największa morska turbina wiatrowa została opracowana wspólnie przez firmy Goldwind i China Three Gorges Corporation. Jedna turbina ma moc aż 16 MW i najdłuższą na świecie średnicę wirnika, która wynosi 252 metry. 

Co ciekawe, Chińczycy nie celowali jedynie w wielkość i wydajność. Konstrukcja jest także zaskakująco lekka. W przeliczeniu na 1 MW, jest ona jednym z najlżejszych rozwiązań dostępnych na rynku.

Opracowana wspólnie przez Goldwind i China Three Gorges Corporation turbina posiada piastę o długości 146 metrów. Odpowiada to wysokości 50-piętrowego budynku. Zakres pracy łopat zakreśla pole o powierzchnię 50 tys. metrów kwadratowych, co równa się siedmiu boiskom do piłki nożnej.

Turbina wiatrowa jest obecnie największą pojedynczą turbiną w regionie Azji i Pacyfiku. 

Zaskakujące możliwości energii z wiatru

China Three Gorges Corporation twierdzi, że przy pełnej prędkości wiatru morska turbina wiatrowa może wygenerować 34,2 kWh mocy w ciągu jednego obrotu. Roczna moc wyjściowa, szacowana średnio na ponad 66 milionów kWh, może zaspokoić roczne zapotrzebowanie 36 tys. trzyosobowych gospodarstw domowych.

Turbina stanowi przełom w produkcji wysokiej klasy turbin wiatrowychczytamy na stronie China Three Gorges Corporation. 

Energia wiatrowa ma także pozytywny wpływ na środowisko. Praca jednej turbiny tego typu pozwala na zaoszczędzenie nawet 22 tys. ton standardowego węgla rocznie. Oznacza to emisję do atmosfery o 54 tys. ton dwutlenku węgla mniej każdego roku. 

Chińczycy są dumni ze swojego osiągnięcia i przypisują mu historyczne znaczenie

Udane wprowadzenie na rynek jednostki 16 MW oznacza, że ​​chiński przemysł urządzeń do energetyki wiatrowej dokonał historycznego skoku od „naśladowania” do „działania razem” i „przewodzenia”czytamy na stronie China Three Gorges Corporation. 

Przemysł Państwa Środka tworzy nowy punkt odniesienia i zaostrza konkurencję na światowych rynkach. Jakimi jeszcze możliwościami dysponują chińskie linie produkcyjne?

Chińskie możliwości w OZE

Chiny zwiększają flotę wiatraków na morzu. Miasto w prowincji Guangdong poinformowało, że do 2025 roku planuje rozpocząć budowę największej na świecie morskiej farmy wiatrowej. Tysiące wiatraków o łącznej mocy 43 gigawatów stanie na dnie Cieśniny Tajwańskiej w odległości między 75 a 185 km od brzegu. 

Według obliczeń, ulokowanie turbin w tym miejscu pozwoli na generowanie zielonej energii nawet przez 4 300 godzin każdego roku, czyli około 50% czasu, co jest wyjątkowo wysokim wskaźnikiem. 

Do końca 2022 roku, po raz pierwszy w historii, odnawialne źródła energii: wiatrowa, słoneczna i wodna oraz energia atomowa mogą stanowić połowę całkowitej mocy wytwórczej Chin.

Czy Chiny są ekologiczne? Na to pytanie w podcaście rOZEznanie odpowiada Prof.UJ Łukasz Gacek:

źródło: Goldwind, ctg.com.cn, zdj. główne: Goldwind

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.