Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Uruchomiono największy na świecie magazyn energii na sprężone powietrze

Uruchomiono największy na świecie magazyn energii na sprężone powietrze

Uruchomiono największy na świecie magazyn energii na sprężone powietrze

W Chinach uruchomiono największy na świecie magazyn energii na sprężone powietrze. System o mocy 100 MW został pomyślnie podłączony do sieci elektroenergetycznej i jest gotowy do komercyjnej eksploatacji. Jakie korzyści płyną z tej technologii?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Największy magazyn energii na sprężone powietrze

Największy magazyn energii na sprężone powietrze o mocy 100 MW podłączono do sieci w Zhangjiakou, mieście w prowincji Hebei w północnych Chinach. O sukcesie poinformowała Chińska Akademia Nauk, która twierdzi, że urządzenie jest najbardziej wydajną i zaawansowaną elektrownią tego typu na świecie.

Technologia pozwala na zmagazynowanie ponad 132 mln kWh energii elektrycznej. Dzięki temu można zaspokoić potrzeby energetyczne 40-60 tys. gospodarstw domowych w szczytowym okresie zużycia prądu. Projekt ma także duże korzyści dla środowiska naturalnego. Według naukowców z Chińskiej Akademii Nauk, największy magazyn energii na sprężone powietrze umożliwia zaoszczędzenie 42 tys. ton węgla rocznie. Oznacza to, że każdego roku działanie systemu pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 109 000 ton. Wpłynie to nie tylko na jakość powietrza, lecz ograniczy także efekt cieplarniany.

Systemy magazynowania energii za pomocą sprężonego powietrza (Compressed Air Energy Storage, CAES) mają liczne zalety. Wśród nich wymienić trzeba m.in.:

  • dużą pojemność,
  • niskie koszty,
  • długą żywotność,
  • bezpieczeństwo,
  • przyjazność dla środowiska.

Dlaczego ta technologia jest uznawana za jeden z najbardziej obiecujących sposobów na wielkoskalowe magazynowanie energii?

Magazyny CAES

Technologie magazynowania energii stają się coraz bardziej istotne dla zachowania stałego dostępu do energii odnawialnej, której pozyskanie uzależnione jest od nieprzewidywalnych warunków pogodowych: wiatru i energii słonecznej.

Konwencjonalne magazyny CAES wykorzystują odnawialną energię elektryczną do sprężania i magazynowania dużych ilości powietrza. W czasie największego zapotrzebowania na energię, powietrze pod wysokim ciśnieniem jest uwalniane z kawern magazynowych i spalane wraz z paliwem w celu napędzania turbin wytwarzających energię. 

Zastosowanie technologii opartej na spalaniu paliwa jest jednak ograniczone przez zależność od paliw kopalnych i niską wydajność systemu. 

Chińczycy tymczasem pracowali nad swoim urządzeniem o mocy 100 MW już od 2004 roku. Najważniejszym krokiem w celu poprawy efektywności energetycznej okazał się recykling ciepła sprężonego powietrza. Pozwoliło to na rozwiązanie problemu zależności od paliw kopalnych, przez co projekt stał się także bardziej przyjazny dla środowiska. 

System wykorzystuje zbiornik do przechowywania sztucznego powietrza w celu poprawy gęstości magazynowania energii i zmniejszenia zależności od dużych kawern do magazynowania gazu. Recykling ciepła sprężania rozwiązuje zależność od paliw kopalnych. Magazynowanie i wymiana ciepła w stanie nadkrytycznym, kompresja i sprężanie przy dużym obciążeniu okazały się kluczowe w celu optymalizacji działania systemu i poprawy jego wydajności. 

China Energy Storage Alliance, twierdzi że elektrownia jest w stanie magazynować i uwalniać do 400 MWh. Wydajność projektowa systemu wynosi 70,4%, czyli znacznie więcej niż obecne systemy CAES, w których przypadku waha się ona pomiędzy 40 a 52%.

Jakie jeszcze nietypowe metody magazynowania energii opracowują Chińczycy?

Magazynowanie energii w Chinach

Pod koniec września w chińskim mieście Dalian uruchomiono największą na świecie baterię przepływową. To pierwszy w Chinach projekt magazynowania energii chemicznej na dużą skalę. Energia chemiczna zmagazynowana jest w substancjach chemicznych i w wyniku reakcji może zostać przekształcona w energię elektryczną lub cieplną.

Docelowa pojemność baterii w chińskim mieście to 200 MW/800 MWh. Od października tego roku system działa z mocą 100 MW/400 MWh. Biorąc pod uwagę, że średnie dzienne zużycie energii elektrycznej w Chinach to ok. 2 kWh na mieszkańca, system może zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną nawet dla 200 tys. mieszkańców miasta Dalian. To największy projekt tego typu, zarówno pod względem mocy, jak i wydajności. Koszt pierwszego etapu projektu wyniósł około 1,9 mld juanów, czyli 1,3 mld zł a docelowa wartość inwestycji to 3,8 mld juanów – 2,6 mld zł.

Na czym polega działania baterii przepływowej?

Chińska Republika Ludowa już teraz jest światowym liderem w produkcji energii odnawialnej.

źródło: english.cas.cn, China Energy Storage Alliance, zdj. główne: english.cas.cn

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.