Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa na świecie elektrownia słoneczna pomiędzy Australią i Singapurem

Największa na świecie elektrownia słoneczna pomiędzy Australią i Singapurem

Największa na świecie elektrownia słoneczna i największy projekt OZE kiedykolwiek nadchodzi. Do 2027 roku powstać ma wyjątkowy Australijsko-azjatycki PowerLink. Energia z wielkich farm słonecznych w Australii popłynie kablem długości 4200 km do Infonezji i Singapuru. Ciekawe? Zobacz film pokazujący ten niesamowity projekt!

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Największa na świecie elektrownia słoneczna

Singapur może czerpać do 15% energii elektrycznej z energii słonecznej wytwarzanej w Australii do 2027 roku. Firma Sun Cable zamierza zbudować ogromne farmy słoneczne w Australii Północnej, którą opisuje jako „jedno z najbardziej niezawodnie słonecznych miejsc na Ziemi”. Energia ta będzie następnie dostarczana do Indonezji i Singapuru kablem wysokiego napięcia o długości 4200 km.

Zobacz film pokazujący to niesamowite przedsięwzięcie:

Ile ma kosztować ta wielka inwestycja i ile zasily domów?

Liczby robią wrażenie

Australijsko-azjatycki PowerLink, jak nazywa się projekt, ma kosztować ponad 22 mld dolarów, co czyni go największym na świecie projektem infrastruktury energii odnawialnej.

Będzie obejmować instalację 120 km2 paneli fotowoltaicznych – Powell Creek Solar Precinct – oraz ogromny magazyn baterii w Australii i Singapurze. Projekt doprowadzi kabel HVDC i 800 km linii napowietrznych między miastem Elliott a miastem Darwin w australijskim Terytorium Północnym.

okladka
Mapa pokazująca zasięg projektu, źródło: suncable.sg

Pozwoli to firmie Sun Cable na wysyłanie do 3,2 GW energii elektrycznej na północ, co wystarczy do zasilenia 11,5 miliona domów.

Oczekuje się, że korzyści płynące z programu dla środowiska będą równoznaczne z usunięciem z dróg 2,5 miliona samochodów. Największa na świecie elektrownia słoneczna pomoże również zasilić Azję Południowo-Wschodnią, gdzie zapotrzebowanie na energię rośnie w tempie 6% rocznie.

Chcesz wiedzieć więcej o największych projektach OZE w Azji i na świecie? Zobacz artykuł:

źródło: globalconstructionreview.com, asiatimes.com, suncable.sg

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.