1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Narodowa Akademia Nauk: znamy 14% mniej gatunków drzew niż faktycznie znajduje się na Ziemii. Zostało ponad 9 000 do odkrycia

Narodowa Akademia Nauk: znamy 14% mniej gatunków drzew niż faktycznie znajduje się na Ziemii. Zostało ponad 9 000 do odkrycia

Nowa baza katalogująca różnorodność drzew na planecie odnotowała 73 000 gatunków. 14% tej liczby nie została jeszcze odkryte. Co te dane mówią o aktualnym stanie środowiska? 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Jak przeprowadzono badania? 

Artykuł na temat gatunków drzew ukazał się 31 stycznia na łamach PNAS, czasopisma amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk. W badaniach wzięło udział ponad 100 naukowców z całego świata. Praca polegała na połączeniu dwóch globalnych baz danych dotyczących powierzchni lasów. 

Po połączeniu zbiorów, eksperci wykorzystali nowatorskie metody statystyczne do oszacowania całkowitej liczby unikalnych gatunków drzew w skali biomu [zbiorowisko roślin i zwierząt zamieszkujących większy, zróżnicowany ekologicznie obszar np. las deszczowy – przyp. red.], kontynentalnej i globalnej. 

Mamy 73 274 różnych gatunków drzew 

Z tej liczby znamy tylko 86%, ludzkość nadal nie poznała aż 9 200 gatunków. Większość nieodkrytych gatunków jest prawdopodobnie rzadka, z bardzo nieliczną populacją i ograniczoną możliwością rozprzestrzeniania się. To sugeruje, że mogą być podatne na degradację środowiska i zmiany klimatu. 

Wyniki te podkreślają podatność globalnej różnorodności biologicznej lasów na zmiany antropogeniczne, w szczególności użytkowanie gruntów i klimat, ponieważ przetrwanie rzadkich populacji jest nieproporcjonalnie zagrożone przez te zjawiska wytłumaczył ekolog leśny z University of Michigan Peter Reich, jeden z autorów artykułu. 

Aż 33% to gatunków drzew to gatunki rzadkie 

Najwięcej rzadko występujących gatunków drzew znajduje się w Afryce i Ameryce Południowej. Jeśli globalny system leśny jest zdominowany przez takie gatunki, globalna bioróżnorodność może być poważnie zagrożona. 

O których lasach wiemy najmniej? 

Najwięcej sekretów skrywają Lasy Ameryki Południowej. Aż 40% nieodkrytych gatunków znajduje się na tym kontynencie. 

Oprócz 27 000 znanych gatunków drzew w Ameryce Południowej, może istnieć aż 4000 gatunków, które jeszcze nie zostały tam odkrytedodał Reich To sprawia, że ochrona lasów w Ameryce Południowej powinna być najwyższym priorytetem, w szczególności mają na uwadze aktualny kryzys lasów tropikalnych spowodowany wpływami o charakterze antropogenicznym, takimi jak wylesianie, pożary i zmiany klimatu. 

W następnej kolejności najmniej wiemy o gatunkach w Eurazji (22%), Afryce (16%), Ameryce Północnej (15%) i Oceanii (11%). 

PLbSUC9zR4mNmv67bq71ZEtKHfL3NFayru2ft1nHh JAn 245zeBbKaASzBlnz7vobLq IroVVxgWgP8LZXX xtK4B5rKh2jXgfxCIrzCE3WmbOQy9qWZn fhk8 hID6j4yQEY
Liczby gatunków drzew na kontynentach Ziemi/ źródło: PNAS, 2022 DOI: 10.1073/pnas.2115329119

Liczby gatunków drzew na kontynentach Ziemi/ źródło: PNAS, 2022 DOI: 10.1073/pnas.2115329119

Wiedza na temat różnorodności lasów jest kluczem do zachowania stabilności ekosystemów. Jak możesz pomóc w ochronie drzew? Sprawdź inicjatywy na rzecz utrzymania leśnej bioróżnorodności: 

Artykuł można przeczytać tutaj

Źródła: PNAS, Science Daily 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.