Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Narodowa Akademia Nauk: znamy 14% mniej gatunków drzew niż faktycznie znajduje się na Ziemii. Zostało ponad 9 000 do odkrycia

Narodowa Akademia Nauk: znamy 14% mniej gatunków drzew niż faktycznie znajduje się na Ziemii. Zostało ponad 9 000 do odkrycia

Nowa baza katalogująca różnorodność drzew na planecie odnotowała 73 000 gatunków. 14% tej liczby nie została jeszcze odkryte. Co te dane mówią o aktualnym stanie środowiska? 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jak przeprowadzono badania? 

Artykuł na temat gatunków drzew ukazał się 31 stycznia na łamach PNAS, czasopisma amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk. W badaniach wzięło udział ponad 100 naukowców z całego świata. Praca polegała na połączeniu dwóch globalnych baz danych dotyczących powierzchni lasów. 

Po połączeniu zbiorów, eksperci wykorzystali nowatorskie metody statystyczne do oszacowania całkowitej liczby unikalnych gatunków drzew w skali biomu [zbiorowisko roślin i zwierząt zamieszkujących większy, zróżnicowany ekologicznie obszar np. las deszczowy – przyp. red.], kontynentalnej i globalnej. 

Mamy 73 274 różnych gatunków drzew 

Z tej liczby znamy tylko 86%, ludzkość nadal nie poznała aż 9 200 gatunków. Większość nieodkrytych gatunków jest prawdopodobnie rzadka, z bardzo nieliczną populacją i ograniczoną możliwością rozprzestrzeniania się. To sugeruje, że mogą być podatne na degradację środowiska i zmiany klimatu. 

Wyniki te podkreślają podatność globalnej różnorodności biologicznej lasów na zmiany antropogeniczne, w szczególności użytkowanie gruntów i klimat, ponieważ przetrwanie rzadkich populacji jest nieproporcjonalnie zagrożone przez te zjawiska wytłumaczył ekolog leśny z University of Michigan Peter Reich, jeden z autorów artykułu. 

Aż 33% to gatunków drzew to gatunki rzadkie 

Najwięcej rzadko występujących gatunków drzew znajduje się w Afryce i Ameryce Południowej. Jeśli globalny system leśny jest zdominowany przez takie gatunki, globalna bioróżnorodność może być poważnie zagrożona. 

O których lasach wiemy najmniej? 

Najwięcej sekretów skrywają Lasy Ameryki Południowej. Aż 40% nieodkrytych gatunków znajduje się na tym kontynencie. 

Oprócz 27 000 znanych gatunków drzew w Ameryce Południowej, może istnieć aż 4000 gatunków, które jeszcze nie zostały tam odkrytedodał Reich To sprawia, że ochrona lasów w Ameryce Południowej powinna być najwyższym priorytetem, w szczególności mają na uwadze aktualny kryzys lasów tropikalnych spowodowany wpływami o charakterze antropogenicznym, takimi jak wylesianie, pożary i zmiany klimatu. 

W następnej kolejności najmniej wiemy o gatunkach w Eurazji (22%), Afryce (16%), Ameryce Północnej (15%) i Oceanii (11%). 

PLbSUC9zR4mNmv67bq71ZEtKHfL3NFayru2ft1nHh JAn 245zeBbKaASzBlnz7vobLq IroVVxgWgP8LZXX xtK4B5rKh2jXgfxCIrzCE3WmbOQy9qWZn fhk8 hID6j4yQEY
Liczby gatunków drzew na kontynentach Ziemi/ źródło: PNAS, 2022 DOI: 10.1073/pnas.2115329119

Liczby gatunków drzew na kontynentach Ziemi/ źródło: PNAS, 2022 DOI: 10.1073/pnas.2115329119

Wiedza na temat różnorodności lasów jest kluczem do zachowania stabilności ekosystemów. Jak możesz pomóc w ochronie drzew? Sprawdź inicjatywy na rzecz utrzymania leśnej bioróżnorodności: 

Artykuł można przeczytać tutaj

Źródła: PNAS, Science Daily 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.