Neutralność klimatyczna? Porsche proponuje coś więcej niż samochody elektryczne

Porsche zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną do 2030 roku. Jednak plan marki sięga daleko poza produkcję samochodów elektrycznych i fotowoltaikę na dachach fabryk. W marcu producent przedstawił nową Strategię 2030. 

Kompleksowy program dekarbonizacji

Produkcja samochodów elektrycznych faktycznie jest podstawą planu Porsche. Jednak producent zamierza zredukować zużycie energii i emisje dwutlenku węgla w całym łańcuchu dostaw. 

Zrównoważony rozwój jest ważną częścią Strategii 2030 w każdym jej aspekcie: ekonomicznym, ekologicznym i społecznym – powiedział Oliver Blume, prezes zarządu Porsche. Rozpoczynamy kompleksowy program dekarbonizacji, mając na uwadze konkretny cel: jesteśmy neutralni pod względem emisji CO2 w każdy możliwy sposób i w całym łańcuchu wartości. 

Dostawcy neutralni klimatycznie

Jak podaje Porsche, fabryki w Leipzig i Zuffenhausen są już neutralne węglowo dzięki użyciu energii z OZE i biogazu. Blume zapewnia, że niebawem zaczną wymagać tego samego od swoich dostawców. 

Każdy, kto dostarcza dla nas akumulatory, musi je produkować przy użyciu czystej energii – stwierdza Blume. 

Zamiast ograniczać emisje, lepiej ich unikać

Produkcja akumulatorów elektrycznych wymaga dużej ilości energii i zasobów. Oliver Blume uważa, że w tym przypadku sposobem na ograniczenie śladu węglowego jest korzystanie z energii odnawialnej. Ponadto producent zobowiązuje się, że od 2030 roku będzie recyklingował 90% zużytych akumulatorów. 

Wszystko wskazuje na to, że do 2030 roku będziemy w stanie ograniczyć substancje zanieczyszczające w akumulatorach, takie jak kobalt – dodał Blume. 

W przypadku aspektów związanych z produkcją elektryków, w których nie można osiągnąć neutralności emisyjnej konieczna jest kompensacja. I na to są sposoby np. sadzenie drzew lub inwestycja w infrastrukturę odnawialną. Jednak Porsche zamierza przede wszystkim unikać emisji CO2. Kompensacja stanowi niewielką część jego ogólnego planu zrównoważonego rozwoju. 

Źródło: porsche.com, livekindly.co