Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

New Delhi „stolicą” najbardziej zanieczyszczonych miast

New Delhi „stolicą” najbardziej zanieczyszczonych miast

New Delhi – stolica Indii, przoduje w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Po raz drugi z rzędu znalazła się na pierwszym miejscu. Sytuacja nieznacznie poprawiła się w porównaniu z 2018 rokiem, jednak wciąż nie ma powodów do optymizmu.

Reklama

W kontekście zanieczyszczenia powietrza często przywoływany jest nasz kraj. Polska przoduje w niechlubnym rankingu zanieczyszczonych miast europejskich, ale do światowej czołówki jest jej jednak daleko. Wystarczy przywołać Indie, które mają ogromny problem z zanieczyszczeniem powietrza. 21 z 30 najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie znajduje się właśnie na terenie tego państwa.

New Delhi na szczycie wstydliwego rankingu zanieczyszczonych miast

Nowe Delhi to metropolia, którą zamieszkuje 20 milionów ludzi. W 2019 roku jakość powietrza „umiarkowaną” lub „zadowalającą” zanotowano jedynie przez cztery dni w roku (w listopadzie i grudniu). Z powodu smogu dwukrotnie zamykano szkoły. Zatrważające są odczyty stężenia pyłu PM 2,5. Według Światowej Organizacji Zdrowia w porównaniu z innymi zanieczyszczeniami powietrza, te są najbardziej szkodliwe i szybko przedostają się do krwiobiegu. Średnie roczne stężenie PM 2,5 na 1m3 wynosiło 98.6 i było dwukrotnie wyższe niż w Pekinie, który uplasował się na dziewiątym miejscu w rankingu. 

W porównaniu z 2018 rokiem w 2019 w New Delhi zauważono nieznaczną poprawę. Jako przyczyny podaje się sprzyjające warunki atmosferyczne, działania rządu na rzecz poprawy jakości powietrza oraz spowolnienie gospodarki Indii. Niestety Nowe Delhi wciąż uchodzi za „stolicę” najbardziej zanieczyszczonych miast.

Źródło: reuters.com

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.