Niemcy czy Holandia? Tesla negocjuje budowę gigafabryki w Europie

Niemcy czy Holandia? Tesla negocjuje budowę gigafabryki w Europie

Przedstawiciele producenta motoryzacyjnego Tesla prowadzą obecnie rozmowy z władzami w Niemczech i w Holandii odnośnie budowy swojej pierwszej, europejskiej fabryki – poinformował w poniedziałek „Wall Street Journal” (WSJ), powołując się na urzędników zaangażowanych w tę sprawę.

Producent pojazdów elektrycznych prowadzi wstępne rozmowy z dwoma państwami, które także walczą o to, by umożliwić budowę w Europie pierwszej gigafabryki Tesli do produkcji samochodów i akumulatorów. Rozmowy są nadal na wczesnym etapie i zgodnie z informacjami WSJ, nie są one gwarantem wstępnego porozumienia.

Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, powiedział w czerwcu, że preferuje Niemcy jako miejsce dla swojej pierwszej europejskiej gigafactory.

„Być może na granicy niemiecko-francuskiej, niedaleko krajów Beneluksu”, wskazał Musk w odpowiedzi na zapytania Twitterowiczów. Należy zauważyć też, że europejska siedziba Tesli znajduje się w Holandii.

Rzecznik prasowy Tesli odmówił komentarza odnośnie doniesień WSJ.

Na początku tego miesiąca firma ogłosiła plany budowy pierwszego zagranicznego zakładu w Chinach. Tesla zmaga się z realizacją swoich własnych celów produkcyjnych dla sedana Model 3. Musk podkreśla, że budowa rozpocznie się bezpośrednio po uzyskaniu stosownych zgód i zezwoleń. Pierwsze pojazdy zjadą z linii już za dwa lata. Oprócz uniknięcia chińskich ceł importowych nakładanych na samochody wyprodukowane w USA, fabryka w Chinach obniży Tesli także koszty transportu i sprawi, że komponenty pozyskiwania energii będą bardziej ekonomiczne. Więcej informacji: Tesla zainwestuje w nową fabrykę w Chinach.

Źródło: Wall Street Journal, Reuters