Nieuniknione podwyżki cen prądu od przyszłego roku

Towarowa Giełda Energii poinformowała, że wolumen obrotu energią elektryczną w lipcu b.r. wyniósł 17 274 508 MWh i był o 16,8 proc. wyższy w porównaniu do 2018 r.

Na początku 2020 roku wszyscy odbiorcy energii zapłacą wyższe rachunki za prąd. Podwyżki najbardziej odczują samorządy i przedsiębiorcy. Analogicznie, wyższe ceny prądu wpływają na podwyżkę kosztów transportu, produkcji i żywności.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak uniknąć podwyżki?

31 lipca b.r., Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych przepisów, w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych w związku z planowanymi podwyżkami cen energii elektrycznej. Z nowelizacji wynika, że przedsiębiorcy otrzymali dodatkowe 2 tygodnie na składanie oświadczeń, które pozwolą uniknąć podwyżek prądu. Nowy obowiązujący termin to dzisiaj, 13 sierpnia.

Ceny prądu dla korzystających z taryfy G są zamrożone na II półrocze 2019

Właściciele gospodarstw domowych nie muszą składać oświadczeń, ponieważ dla nich ceny prądu zostaną zamrożone, na podstawie działań osłonowych w  II półroczu 2019 roku. Rolnicy, którzy korzystają z taryfy G, czyli “w pewnym uproszczeniu całe gospodarstwo – gospodarstwo domowe i część produkcyjna są na jednym wspólnym liczniku”, również objęci są osłoną – tłumaczył minister Jan Krzysztof Ardanowski. Oświadczenia składają mikro i mali przedsiębiorcy także będący rolnikami.