Nowe Delhi zakazuje prac budowlanych, aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza

Nowe Delhi zakazuje prac budowlanych, aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza

Indyjska Federalna Rada ds. Kontroli Zanieczyszczeń tymczasowo zakazała prowadzenia niektórych prac budowlanych w Nowym Delhi. Wezwała także do podjęcia rygorystycznych środków w celu powstrzymania pożarów w gospodarstwach rolnych, które obniżają jakość powietrza i pozostawiają toksyczną mgłę. 

Rekordowe poziomy zanieczyszczeń powietrza

Stolica Indii boryka się z największym poziomem zanieczyszczenia powietrza od lat, który zdaniem lekarzy i ekologów pogarsza skutki zdrowotne podczas drugiej fali zakażeń koronawirusem. 

Wskaźnik jakości powietrza w Nowym Delhi był “bardzo słaby”. W środę wyniósł 334 w skali 500-stopniowej, co było poprawą w porównaniu z trudnymi warunkami w ciągu ostatnich trzech dni, podczas których wiatr rozniósł zanieczyszczenia na rozległym obszarze.

Zakaz prac budowlanych 

CPCB nakazał zamknięcie fabryk asfaltu i kruszarek kamienia do 17 listopada. Zakaz obowiązuje zarówno w stolicy, jak i jej miastach satelickich. Ponadto zarząd zobowiązał władze miasta do ściślejszego egzekwowania norm stężenia pyłów na wszystkich placach budowy oraz karania fabryk naruszających przepisy. Kolejnymi środkami zapobiegawczymi są także kontrole spalania śmieci oraz intensyfikacja zmechanizowanego czyszczenia dróg. 

Nakazy obowiązują również w pobliskich stanach – Pendżabie i Harianie. Rada ds. Kontroli Zanieczyszczeń nakazała władzom stanowym podjęcie “natychmiastowych rygorystycznych działań” w celu zapobiegania pożarom słomy, które w tym sezonie były głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza. 

– Są to środki tymczasowe. Ich wyegzekwowanie w dłuższym horyzoncie czasowym byłoby dużym wyzwaniem – powiedział Anumita Roy Chowdhury, Dyrektor Wykonawczy ds. Badań i Rzecznictwa w Centrum Nauki i Środowiska w Delhi. – Jednak ludzie w Indiach muszą zmienić nastawienie do środowiska z powodu COVID-19. 

Festiwal światła a jakość powietrza

Tymczasem w najbliższy weekend (14 listopada) wypada Diwali, hinduistyczne święto światła. Podczas obchodów przed każdym domem zapala się lampki oliwne, symbolizujące zwycięstwo światła nad ciemnością. Dodatkowo oprawę święta wzbogacają sztuczne ognie, race oraz petardy. 

Lampki oliwne, zapalane z okazji święta Diwali

Centralny Zarząd Kontroli Zanieczyszczeń (CPCB) poinformował, że w wyniku hucznych obchodów i towarzyszących im efektów specjalnych, jakość powietrza może znacznie się pogorszyć. Kierując się jego opinią, indyjski sąd ochrony środowiska National Green Tribunal, zakazał sprzedaży i używania sztucznych ogni oraz petard podczas festiwalu. 

Fot. Reuters/Danish Siddiqui