Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowe dwie farmy wiatrowe od PGE

Nowe dwie farmy wiatrowe od PGE

Grupa PGE uruchomiła dwie farmy wiatrowe – Starza/Rybice i Karnice II. Na łączną moc w wysokości prawie 100 MW składają się 43 turbiny. Projekty wygrały gwarancje sprzedaży energii elektrycznej w aukcjach OZE w 2018 roku. Obliczono, że farmy zmniejszą emisję CO2 wynikającą z produkcji energii o 200 tysięcy ton rocznie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rozmach inwestycji

W powiecie Kamień Pomorski stanęły 33 wiatraki o mocy jednostkowej 2 MW, zaś w powiecie Gryfice 10 wiatraków o mocy 2,2 MW. Dzięki tym elektrowniom PGE zwiększyło swoje moce w sektorze wiatrowym o 20 procent – do 647 MW, stając się największym producentem zielonej energii w kraju. 

– To największa inwestycja w farmy wiatrowe w Polsce. W sumie 43 wiatraki, których przewidywana roczna produkcja na poziomie 275 GWh energii pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne około 120 tysięcy gospodarstw domowych. To tyle, ile miasto wielkości Lublina zużywa w ciągu roku – powiedział Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych.

Wielkości fizyczne elektrowni

Jak czytamy w komunikacie prasowym, wykorzystano 16 340 metrów sześciennych betonu pod fundamenty oraz 2 120 ton stali zbrojeniowej (“więcej niż waży 8 samolotów pasażerskich Boeing 787 Dreamliner”). Masa samej turbiny wynosi 260 ton. Zamontowano je na 110 i 125 metrowych masztach. Średnica wirników z łopatami rozciąga sie na 100 i 110 metrów. Razem z tymi farmami, PGE posiada już 16 farm wiatrowych, 29 hydroelektrowni, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną. Łączna moc OZE, należąca do warszawskiego koncernu, wynosi 2286,1 MW. 

 – Oddane dzisiaj do użytku dwie nowe lądowe farmy wiatrowe sprawiły, że łączna moc  zainstalowana farm wiatrowych Grupy  PGE zwiększyła się o blisko 20 proc. do 647 MW. PGE czuje się odpowiedzialna za rozwój niskoemisyjnych projektów, które mają istotne  znaczenie dla mieszkańców naszego kraju. Równolegle w całej Polsce rozwijamy projekty fotowoltaiczne i intensywnie pracujemy nad budową farm wiatrowych na Bałtyku – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Dodatkowa infrastruktura

Dodatkowo przy nowych farmach powstała infrastruktura towarzysząca, w tym 30 km linii wysokiego napięcia, która rozciąga się między Kamieniem Pomorskim i Skrobotowem. Ma ona poprawić bezpieczeństwo energetyczne i parametry pracy sieci dystrybucyjnej w całym regionie.

Źródło: gkpge.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.