Obszary oznaczone czerwonymi tablicami Natura 2000 to tereny ustanowione, aby chronić siedliska zwierząt, w tym zamieszkujących w nich ptaków. W Polsce wyznaczono właśnie 14 nowych obszarów Natura 2000.
Dzikie życie i bioróżnorodność
To szczególnie ważna informacja w chwili, gdy jesteśmy świadkami masowego wymierania gatunków i zaniku bioróżnorodności. Obszary Natura 2000 są znaczące dla zachowania zagrożonych i rzadkich gatunków oraz ich siedlisk. Tereny, na których można obserwować dzikie życie, mają bezcenną wartość przyrodniczą nie tylko dla kraju, ale i dla całego kontynentu.
Obszar Natura 2000 to nowa forma ochrony przyrody, wprowadzona do polskiego prawa w 2004 roku. Funkcjonuje ona niezależnie od istniejących od dawna parków narodowych, rezerwatów przyrody i innych form ochrony środowiska. Działania charakterystyczne związane z obszarami Natury 2000 to m.in. monitoring siedlisk roślin i zwierząt, obserwowanie i raportowanie na temat ich stanu.
Obszary a Sieć
Przypomnijmy, że Natura 2000 to skrócona nazwa Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, wprowadzanej w każdym kraju Unii Europejskiej. Sieć tworzą poszczególne obszary, wyznaczone zgodnie z kryteriami zapisanymi w dyrektywie Rady Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej z 1992 r. o ochronie siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory w Europie. Ponadto Sieć Natura 2000 ma chronić pełną strukturę przyrodniczą razem z terenami nazywanymi korytarzami ekologicznymi, które pozwalają gatunkom bezpiecznie migrować w przyrodzie.
Swobodne przemieszczanie się osobników jest podstawą do normalnego funkcjonowania populacji większości gatunków zwierząt, potrzebują one bowiem odpowiedniej przestrzeni do zaspokajania swoich potrzeb życiowych. – czytamy na portalu Natura 2000.
W sieci Natura 2000 wyznacza się dwa rodzaje obszarów:
specjalne obszary ochrony siedlisk (tzw. obszary „siedliskowe”) – SOOS,
obszary specjalnej ochrony ptaków (tzw. obszary „ptasie”) – OSOP.
Nowe obszary Natura 2000 w Polsce
Lista i granice 14 nowych obszarów siedliskowych zostały przekazane do Komisji Europejskiej. Ochrona prawna dodatkowych obszarów Natura 2000 została ustanowiona z chwilą przekazania listy do KE Komisji. Należy jednak pamiętać o kluczowej kwestii – nowo wyznaczone obszary nie wyczerpują potrzeb uzupełnienia sieci obszarów siedliskowych Natura 2000.
Nowe obszary Natura 2000:
- Jaskinie Grudziądzkie
- Jaskinie Bajka
- Wożuczyn
- Jaskinia Oblica
- Mopki w Naruszewie
- Torfowisko Serafin
- Drzesno
- Raciąż
- Stawy Pluderskie
- Zbiornik na Oruni
- Bagna w Nowej Wsi
- Sikory Juskie
- Kirszniter
- Puszcza Pyzdrska
Dodatkowo zmieniono granice 35 innych już ustanowionych obszarów Natura 2000. Niektóre ze zmian mają duże znaczenie przyrodnicze. Powiększono między innymi obszary:
- Biała Lądecka
- Sandr Wdy (o 1607 ha)
- Wiśliska
- Forty Modlińskie
- Przyłęk nad Białą Głuchołaską
- Jeziorka Chośnickie
- Dolina Miały
- Ostoja Pilska
- Dolina Bielawy
Zmiany granic i nowe obszary Natura 2000 można obserwować w sekcji Geoserwisu GDOŚ o nazwie „Zmiany granic obszarów Natura 2000”. Pełną specyfikację zmian można prześledzić w uchwale Rady Ministrów z 15 stycznia 2021, opublikowanej w Monitorze Polskim.
źródło: natura2000.org.pl, kp.org.pl
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.