Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowe przepisy UE sprawią, że wymiana baterii w telefonie będzie prostsza 

Nowe przepisy UE sprawią, że wymiana baterii w telefonie będzie prostsza 

Wkrótce baterie w telefonie czy tablecie będzie można wymienić samodzielnie. O tym ułatwieniu zdecydował Parlament Europejski w ramach nowych przepisów dot. akumulatorów. O czym jeszcze mówią nowe przepisy?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wymiana baterii będzie prostsza 

W zeszłym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy dotyczące baterii sprzedawanych na terenach krajów UE. Jedna z kluczowy zmian polega na zobligowaniu producentów do projektowania baterii w przenośnych urządzeniach (telefony, tablety, aparaty fotograficzne) w taki sposób, aby konsumenci mogli je samodzielnie wyjąć i wymienić. 

Wymiana baterii w niektórych z smartfonach, przede wszystkim w jednym z najpopularniejszych w UE, czyli iPhonie, wymaga specjalistycznych narzędzi. Stąd taki rodzaj naprawy wiązał się z dużym, często nieopłacalnymi kosztami. 

Nowe przepisy unijne, które wejdą w życie w 2027 roku mają przede wszystkim zapobiegać powstawaniu większej ilości elektrośmieci, które są niezwykle toksyczne dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Rozkład tego typu odpadów trwa latami, przy okazji uwalniając toksyczne chemikalia. Co więcej, mają one w sobie wiele metali szlachetnych, których producenci nie odzyskują. Za to często robią to lokalne społeczności, do których trafiają e-śmieci, narażając swoje zdrowie, a nawet życie. 

O czym stanowi nowe prawo przyjęte przez europarlamentarzystów?

Telefony mają żyć dłużej 

Statystyczny człowiek wymienia swój telefon średnio co dwa lata. Jednym z powodów są z pewnością szybko zmieniające się trendy i dynamicznie wprowadzane ulepszenia. Inną sprawą jest fakt, że smartfony są projektowane w taki sposób, aby szybko się psuły. 

Również temu problemowi ma zaradzić nowe prawo UE. Wszystkie urządzenia przenośne mają być bardziej wytrzymałe na uszkodzenia związane z upadkami, ale też ekspozycją na wodę, kurz czy piasek. 

Oprócz tego, producenci będą zobligowani do poprawienia żywotności baterii. Każda z nich ma wytrzymać przynajmniej 800 cykli ładowania, zachowując do 80% swojej pojemności. To miałoby wydłużyć standardowy czas życia urządzenia do 3-4 lat. 

Inna zmiana, którą zaproponował Parlament Europejski polega na ułatwieniu naprawiania telefonów komórkowych i tabletów. Od 2027 roku producenci będa musieli projektować swoje urządzenia w taki sposób, aby nie utrudniać procesu usuwania uszkodzeń i wymiany części zamiennych. W dodatku nowe prawo nakłada na nich konieczność oferowania usług naprawczych lub udostępniania części zamiennych serwisom. To kolejny przepis, który ma wyeliminować problem wysokich kosztów naprawy. 

Recykling urządzeń elektrycznych 

Polityka UE zakłada wzięcie pod uwagę całego cyklu życia urządzeń przenośnych, dlatego temat recyklingu i odzyskiwania cennych materiałów również nie został pominięty w nowych przepisach. 

PE zatwierdziła bardziej rygorystyczne cele, jeśli chodzi o elektrośmieci. Do 2023 roku zbiórka baterii przenośnych ma wynieść 45%, potem kolejno 63% do 2027, aż wreszcie 73% do 2030 roku. Z początkiem następnej dekady ze zużytych baterii ma być odzyskiwane przynajmniej 80% litu i 95% kobaltu, miedzi, ołowiu czy niklu. 

A to nie wszystko. Osiem lat po wejściu przepisów w życie, czyli od roku 2035 roku producenci będa mieli obowiązek używać materiałów pochodzących z recyklingu – 16% dla kobaltu, 85% dla ołowiu, 6% dla litu oraz niklu. Z czasem te progi również będą zwiększane.

Źródła: europarl.europa.eu, dw.com

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.