Nowy Jork walczy z plastikiem

Władze Nowego Jorku wprowadziły zakaz używania styropianu w opakowaniach produktów spożywczych. Zakaz obowiązuje również w innych amerykańskich miastach: San Diego, Miami Beach, Seattle i Waszyngtonie. Działania na rzecz walki z plastikiem widoczne są także w Polsce, m. in. w Wałbrzychu dzięki akcji „Stop-Plastik’, w Gdańsku – „Gdańsk bez plastiku”, czy w Legnicy.

Jak podaje CNN Business, Nowy Jork z początkiem lipca tego roku egzekwuje zakaz stosowania styropianu w opakowaniach produktów spożywczych. Zakaz jego stosowania został uchwalony przez miasto 1 stycznia tego roku, jednak dla przedsiębiorstw obowiązywał sześciomiesięczny okres przejściowy. Zakaz stosowania styropianu skierowany jest głównie do zakładów spożywczych przygotowujących posiłki i napoje na wynos. Celem tego jest nakłonienie przedsiębiorców do zastępowania materiałów z tworzyw sztucznych materiałami kompostowalnymi. Kara jaka grozi za niestosowanie się do zakazu wynosi 250 dolarów za pierwsze wykroczenie, 500 dolarów za drugie i 1000 dolarów za kolejne.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Polistyren to rodzaj styropian, którego nie można poddać recyklingowi w sposób ekonomiczny i ekologiczny. Ten materiał nie jest przyjazny dla środowiska, ponieważ rozpada się na mniejsze kawałki, a jego usunięcie jest problematyczne. Jego wadą jest także to, że absorbuje toksyny szybciej porównaniu do innych tworzyw sztucznych i nie ulega biodegradacji.

Zakaz stosowania styropianu w Nowym Jorku jest i tak spóźniony, a nowojorczycy są gotowi do używania alternatywnych surowców wtórnych. Nie ma powodu, by nadal pozwalać tej nieprzyjaznej środowisku substancji na zalewanie naszych ulic, wysypisk śmieci i dróg wodnych – mówi burmistrz Nowego Jorku, Bill de Blasio.

Taki zakaz obowiązuje już w San Diego, Miami Beach, Seattle i Waszyngtonie. Kolejne miasta rozważają jego wprowadzenie. Skala tych działań jest tak szeroka, że amerykańscy producenci żywności odchodzą od nieekologicznych opakowań, zastępując je przyjaznymi dla środowiska.

Jak wygląda sytuacja w Polsce? W dużych polskich miastach widoczne są m.in. papierowe słomki, które powoli wypierają te plastikowe. Uchwalona 28 marca Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadza ograniczenia wpływu produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. W związku z tym od 2021 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz używania plastikowych przedmiotów jednorazowych, takich jak talerze, sztućce, słomki, patyczki higieniczne, plastikowe torby, mieszadełka czy pojemniki do fast foodów.

Pierwszym miastem, które przystąpiło do działań proekologicznych był Wałbrzych. Od 1 maja 2019 roku w ramach akcji ‘Stop-Plastik’ wprowadzono całkowity zakaz używania plastikowych opakowań, naczyń i sztućców w instytucjach miejskich i podczas imprez organizowanych przez miasto. Kolejnym polskim miastem był Gdańsk, który rozpoczął kampanię pt. „Gdańsk bez plastiku”, w ramach której władze miasta będą zachęcać mieszkańców do zachowań ekologicznych. Następne miasto, które podjęło walkę z plastikiem, to Legnica organizująca akcję pod hashtagiem #zrywamzplastikiem oraz #300dnibezplastiku. W ślad za władzami Wałbrzycha, Gdańska i Legnicy podążają kolejne miasta, w tym Kraków, który przyjął w tej sprawie uchwałę.