Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowy mural w Sandomierzu będzie oczyszczał powietrze

Nowy mural w Sandomierzu będzie oczyszczał powietrze

Przy Parku Saskim w Sandomierzu odsłonięto nowy mural. Kolorem i grafiką nawiązuje do ekologii, ale to nie estetyka stanowi jego największy atut. Mural namalowano farbami fotokatalitycznymi, czyli takimi, które neutralizują szkodliwe składniki spalin i smogu. To inicjatywa będąca efektem współpracy NSG Group, Urzędu Miasta oraz Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Estetyka w parze z ekologią

Nowa atrakcja Sandomierza jest nietypowa. Z jednej strony uatrakcyjnia okolicę Wieży Ciśnień, a z drugiej przynosi korzyści lokalnej społeczności. Dlaczego? Mural został wykonany za pomocą farb elewacyjnych o działaniu fotokatalitycznym, które mają zdolność redukcji zanieczyszczeń miejskich i przemysłowych z powietrza, a także właściwości antysmogowe. Ten niecodzienny projekt powstał pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków w wyniku współpracy NSG Group z Urzędem Miejskim w Sandomierzu oraz Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu. Realizację powierzono wrocławskiej firmie Donut Studio, która specjalizuje się w malowaniu murali ekologicznych.

Jak to się dzieje, że murale ekologiczne mają zdolność oczyszczania powietrza? 

Dzieje się to za sprawą fotokatalizy, czyli reakcji chemicznej wywołanej wpływem światła. Zanieczyszczenia, toksyny i drobnoustroje, pod wpływem katalizatora (w tym przypadku dwutlenku tytanu) i promieniowania UV w obecności tlenu i wody ulegają utlenianiu. Warto wspomnieć też o tym, że farby fotokatalityczne mają dużą odporność na zabrudzenia, a także na ścieranie, dzięki czemu przez długi czas prezentują się bardzo dobrze, bez potrzeby odświeżaniawyjaśnia Sebastian Skarżyński, artysta z Donut Studio.

Nowy mural jest wysoki na 16 m2, szeroki na 5 m2, a w sumie zajmuje powierzchnię 80 m2. Rozmiar gra na korzyść mieszkańców Sandomierza, ponieważ im większą powierzchnię pokrywają farby fotokatalityczne, tym więcej zanieczyszczeń jest neutralizowanych. 

Z drugiej strony duża powierzchnia zapewnia muralowi wysoką czytelność przedstawionego obrazu. Nawiązuje on do legendy o Salve Regina, która głosi, że po wymordowaniu przez Tatarów 49 sandomierskich dominikanów potężny byk wyrwał się z klasztornej obory i ruszył w pościg za najeźdźcami. Kiedy nie mógł ich dopędzić, usypał racicami kopiec, na którym rogami wyrył napis: „Salve Regina” (łac. Witaj Królowo).

– Cieszymy się, że piękno muralu odwołuje się do dziedzictwa historyczno-kulturowego miasta i poprawi estetykę tej szarej, nieco nadgryzionej zębem czasu budowli – mówi Marcin Marzec, Burmistrz Sandomierza.

Kolejny krok w stronę wspólnego dobra

Ekologiczny mural w Sandomierzu to kolejna inicjatywa NSG Group, która dostarcza rozwiązań w postaci produktów wpisujących się w filozofię zrównoważonego rozwoju. Jednym z nich jest szkło Pilkington AviSafe™ posiadające specjalną powłokę widoczną dla ptaków, dzięki której nie wpadają one w taflę podczas lotu.

Pomysł na mural ekologiczny zrodził się kilka miesięcy temu. Nieustannie szukamy sposobów na to, by przeciwdziałać zmianom klimatu, ale i służyć lokalnej społeczności. W przeszłości były to szklane tablice i ławeczki, sportowe wyzwania z charytatywnym tłem czy inicjatywy edukacyjne. Tym razem chcieliśmy skupić się na jakości powietrza i cieszymy się, że udało nam się tego dokonać przed rozpoczęciem zimy, kiedy problemy ze smogiem są najbardziej odczuwalne mówi Jerzy Baran, Dyrektor Operacyjny Pilkington Polska.

Streetart narzędziem przeciwko smogowi

Powstanie ekologicznego muralu w Sandomierzu, to nie jedyna tego typu inicjatywa w Polsce. Wykorzystanie streetartu do celów ekologicznych staje się coraz powszechniejsze. W 2021 roku mieliśmy do czynienia z akcją “Ściany płucami miast”, w ramach której zaplanowane zostało powstanie podobnych grafik w co najmniej kilku województwach Polski południowej i środkowej. Analogiczne murale możemy zobaczyć m.in. we Wrocławiu, Toruniu, Wrzeszczu i Łowiczu, a od końca listopada, właśnie w Sandomierzu. 

Źródło tekstu i zdjęć: informacja prasowa runthebrand.prowly.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.