W Poznaniu powstał mural oczyszczający powietrze

Ścianę Domu Kultury „Wiktoria” na osiedlu Zwycięstwa w Poznaniu ozdobił mural przedstawiający nowoczesne miasto. Ważniejszy niż estetyka jest jednak aspekt ekologiczny – dzięki użytym farbom malunek ma wchłaniać i rozkładać niektóre elementy smogu.

Mural na os. Zwycięstwa (Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta)

Fundacja Wielkopolska Pracowania Pomysłów we współpracy z Eneą stworzyła mural o powierzchni 77 m², który przedstawia nowoczesne miasto. Jego największa zaletą nie jest jednak estetyka – według założeń, ma on także pełnić funkcje ekologiczną. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Według zapewnień producentów farb, które zostały użyte do wykonania muralu, dodany do tradycyjnej farby dwutlenek tytanu skutecznie usuwa bakterie i grzyby, a także wiąże na powierzchni tlenki azotu i siarki, amoniak, ozon i tlenek węgla. Dzięki temu zanieczyszczenie powietrza w pobliżu muralu może spaść nawet o 50%. 

To pierwszy ekologiczny mural w Polsce. Przez 10 lat będzie zmniejszać zanieczyszczenie powietrza tak samo, jak 77 zasadzonych w tym miejscu drzew – mówi Rafał Leszczyński, prezes fundacji Wielkopolska Pracownia Pomysłów.

Mural został odsłonięty w piątek, 29 listopada. W uroczystości udział wzięli m.in. Mirosław Kowalik, prezes Enea SA. oraz minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która podkreślała: – Chcemy, by miasta w Polsce wyglądały właśnie tak, jak to z muralu.

Koszty związane z powstaniem malowidła w 90% pokryła Enea SA., a sama koncepcja Wielkopolskiej Pracowni Pomysłów spodobała się spółce energetycznej tak, że zamierza podobne murale ufundować w innych miejscach, na terenie których dostarcza energię. 

Źródło: poznan.wyborcza.pl

Źródło zdjęcia: Mural na os. Zwycięstwa (Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta)