Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Poznaniu powstał mural oczyszczający powietrze

W Poznaniu powstał mural oczyszczający powietrze

Ścianę Domu Kultury „Wiktoria” na osiedlu Zwycięstwa w Poznaniu ozdobił mural przedstawiający nowoczesne miasto. Ważniejszy niż estetyka jest jednak aspekt ekologiczny – dzięki użytym farbom malunek ma wchłaniać i rozkładać niektóre elementy smogu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama
Poznań mural
Mural na os. Zwycięstwa (Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta)

Fundacja Wielkopolska Pracowania Pomysłów we współpracy z Eneą stworzyła mural o powierzchni 77 m², który przedstawia nowoczesne miasto. Jego największa zaletą nie jest jednak estetyka – według założeń, ma on także pełnić funkcje ekologiczną. 

Według zapewnień producentów farb, które zostały użyte do wykonania muralu, dodany do tradycyjnej farby dwutlenek tytanu skutecznie usuwa bakterie i grzyby, a także wiąże na powierzchni tlenki azotu i siarki, amoniak, ozon i tlenek węgla. Dzięki temu zanieczyszczenie powietrza w pobliżu muralu może spaść nawet o 50%. 

To pierwszy ekologiczny mural w Polsce. Przez 10 lat będzie zmniejszać zanieczyszczenie powietrza tak samo, jak 77 zasadzonych w tym miejscu drzew – mówi Rafał Leszczyński, prezes fundacji Wielkopolska Pracownia Pomysłów.

Mural został odsłonięty w piątek, 29 listopada. W uroczystości udział wzięli m.in. Mirosław Kowalik, prezes Enea SA. oraz minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która podkreślała: – Chcemy, by miasta w Polsce wyglądały właśnie tak, jak to z muralu.

Koszty związane z powstaniem malowidła w 90% pokryła Enea SA., a sama koncepcja Wielkopolskiej Pracowni Pomysłów spodobała się spółce energetycznej tak, że zamierza podobne murale ufundować w innych miejscach, na terenie których dostarcza energię. 

Źródło: poznan.wyborcza.pl

Źródło zdjęcia: Mural na os. Zwycięstwa (Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.