Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

NREL: pięćdziesięcioprocentowa redukcja kosztów produkcji energii wiatrowej do 2030 roku jest możliwa

farma-offshore

NREL: pięćdziesięcioprocentowa redukcja kosztów produkcji energii wiatrowej do 2030 roku jest możliwa

Narodowe Laboratorium Energetyki Odnawialnej USA (National Renewable Energy Laboratory – NREL) opublikowało nowy raport, w którym konkluduje, że istnieje szansa, iż do 2030 roku uda się o 50 procent zredukować koszty produkcji energii elektrycznej w ramach farm wiatrowych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jak czytamy na blogu Amerykańskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Stany Zjednoczone oczekują znacznego postępu technologicznego w konstrukcji turbin wiatrowych, elementów farm wiatrowych oraz systemów kontroli do 2030 roku. Technologiczny progres w energetyce wiatrowej przyczyni się do aż pięćdziesięcioprocentowej redukcji kosztów produkcji energii wiatrowej. Zaawansowane turbiny będą produkować znacznie więcej energii elektrycznej, dzięki czemu w wielu krajach wiatr będzie dostarczać energię niskimi kosztami i to bez żadnych zachęt politycznych. NREL w wskazuje w raporcie, że federalny podatek od produkcji energii wiatrowej (PTC) skutecznie wpływa na ekonomię i efektywność farm wiatrowych.

We wcześniejszym raporcie NFREL zapowiadał, że do 2030 roku koszty produkcji energii wiatrowej spadną o 24–30 procent. Nie przewidziano w nim tak dużego rozwoju badań w energetyce odnawialnej.

wiatraki koszta

NREL wskazuje, że wieże wiatrowe osiągające wysokość 135 metrów będą miały dostęp do większych zasobów wiatrowych, albowiem zasięg łopat osiągnie maksymalnie 70 metrów. W ten sposób koszt produkcji kilowatogodzin spadnie, a tym samym długość użytkowania farm wiatrowych wzrośnie. W sierpniu br. informowaliśmy, że niemiecki gigant odnawialny Siemens Gamesa oświadczył, że po raz kolejny pobił własny rekord w instalacji turbin wiatrowych. Firma zamontowała trzydzieści trzy turbiny wiatrowe o łącznej mocy 67,5 MW w ramach farmy wiatrowej Sarahnlom w Tajlandii. Turbiny te są wyposażone w 153-metrowe wieże i 56-metrowe łopaty osiągające łączną wysokość 210 metrów. To najwyższe instalacje wiatrakowe w Azji. Więcej w artykule: Siemens Gamesa zainstalował w Tajlandii najwyższe w Azji turbiny wiatrowe.

Zgodnie z informacjami podanymi przez NREL, w 2015 roku dodatkowe, technologiczne udoskonalenia zastosowanie w farmach wiatrowych kosztowały 21–55 dolarów/MWh.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.