Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Obowiązkowy montaż fotowoltaiki na parkingach. Francja uchwala nowe prawo

Obowiązkowy montaż fotowoltaiki na parkingach. Francja uchwala nowe prawo

Obowiązkowy montaż fotowoltaiki na parkingach. Francja uchwala nowe prawo

We Francji montaż fotowoltaiki na parkingach jest już obowiązkowy. Nowe prawo pozwoli na wygenerowanie nawet 11 GW nowych moc odnawialnych. Jakie jeszcze korzyści przynoszą panele słoneczne nad miejscami parkingowymi?

Reklama

Montaż fotowoltaiki na parkingach

Obowiązkowy montaż fotowoltaiki na parkingach, które mają od 80 do 400 miejsc, to efekt nowego prawa uchwalonego w zeszłym tygodniu we Francji. Taka ilość miejsc parkingowych zlokalizowana jest najczęściej w pobliżu sklepów wielkopowierzchniowych i supermarketów.

Parkingi będą miały pięć lat na dostosowanie się do nowych przepisów, począwszy od 1 lipca 2023 roku. Parkingi z ponad 400 miejscami mają mniej czasu – będą musiały dostosować się do nowych przepisów w ciągu trzech lat. W przypadku dużych parkingów, co najmniej połowa ich powierzchni będzie musiała zostać pokryta panelami słonecznymi. Taka sytuacja może mieć miejsce m.in. w pobliżu dworców kolejowych i lotnisk.

Obowiązek montażu fotowoltaiki na parkingach to duży impuls do rozwoju OZE w Francji. W 2020 roku Francja jako jedyny kraj UE nie wywiązała się ze swoich zobowiązań w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej, ponieważ nadal opiera się głównie na energetyce jądrowej.Francuski rząd uważa, że ​​nowe prawo pozwoli na wygenerowanie do 11 gigawatów dodatkowej mocy odnawialnej. Jakie jeszcze korzyści przynosi fotowoltaika na parkingach?

Fotowoltaika na parkingach

Panele fotowoltaiczne na parkingach to dobry pomysł z paru powodów. Parkingi zajmują w miastach wiele miejsca, które można by wykorzystać dla dodatkowych korzyści dla tkanki miejskiej. Zagospodarowanie tej przestrzeni pomoże upowszechnić energię odnawialną w miastach i przyspieszy ich dekarbonizację. W przeciwnym wypadku miejsce pozostałoby niezagospodarowane, a jego potencjał zostałby zmarnowany.

To jednak nie koniec pozytywnych efektów takiego rozwiązania. W upalne dni zadaszenia sprawią, że auta pozostawione na zakrytych miejscach parkingowych nie będą się już tak mocno nagrzewać. Pomoże to w ograniczeniu zjawiska miejskiej wyspy ciepła. Nowe lokalne moce OZE na parkingach pomogą także w rozwoju sieci ładowania aut elektrycznych zasilanych w 100% zieloną energią. Dalszy rozwój tego rozwiązania z wykorzystaniem magazynowania energii pozwoli na stabilizację miejskich sieci energetycznych.

Nowe prawo ma szczególne znaczenie w czasie, gdy Europa przeżywa kryzys energetyczny wywołany rosyjską inwazją na Ukrainę. Francuscy politycy rozważają również propozycje budowy dużych farm fotowoltaicznych na pustych terenach przy autostradach i liniach kolejowych oraz na polach uprawnych. W rozwoju energetyki odnawialnej szczególnie ważne są bowie właśnie te rozwiązania, które pozwalają na zagospodarowanie nieużytków i wkomponowanie OZE w tkankę miejską. 

Fotowoltaika w nieoczywistych miejscach

Dobrym przykładem na umiejętne połączenie fotowoltaiki z otoczeniem są fotowoltaiczne ekrany akustyczne. Dźwiękoszczelne bariery wykorzystujące potencjał energii ze słońca obecne są już także w Polsce.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak dobrze fotowoltaika współgra z rolnictwem i środowiskiem naturalnym. Łąki fotowoltaiczne i agrofotowoltaika to ważne trendy pokazujące jakie korzyści wynikają z kompleksowego myślenia o farmach słonecznych.

źródło: thelocal.fr, theguardian.com, electrek.co, zdj. główne: Flicker02/ Wikimedia Commons

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.