Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsze na świecie drzewa fotowoltaiczne. Jedno zasila cały dom

Pierwsze na świecie drzewa zasilane energią słoneczną. Jedno zasila cały dom

Pierwsze na świecie drzewa fotowoltaiczne. Jedno zasila cały dom

SolarBotanic tworzy pierwsze na świecie drzewa fotowoltaiczne zasilane energią słoneczną. Niedrogie i masowo produkowane instalacje fotowoltaiczne mają być przełomowym rozwiązaniem z zakresu odnawialnej energii do użytku komercyjnego.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Drzewa fotowoltaiczne

Firma SolarBotanic twierdzi, że wykorzystuje w swoich drzewach fotowoltaicznych pierwszą na świecie nanotechnologię 3D w kształcie liścia. 7-letnie badania zostały przeprowadzone we współpracy z Brunel University London, Manufacturing Technology Center (MTC) i University of Sheffield Advanced Manufacturing Research Center (AMRC).

Technologia została zaprojektowana dla lokalizacji komercyjnych, w których na znaczeniu zyskują aranżacje zgodne estetycznie z otoczeniem, takim jak lotniska, centra handlowe czy wystawiennicze. 

Twórcy twierdzą, że jedno drzewo może w całości zaspokoić potrzeby energetyczne przeciętnego gospodarstwa domowego. 

SolarBotanic Trees prowadzi obecnie rundę finansowania, aby wejść na rynek i rozpocząć sprzedaż. Czego mogą oczekiwać klienci, którzy zdecydują się na zakup?

Drzewa solarne dla każdego

SolarBotanic przewiduje, że ich drzewa najlepiej sprawdzą się w okolicach kompleksów biurowych, centrów handlowych oraz stadionów sportowych. Moc wyjściowa pierwszych modeli drzew o wysokości 5 m to 5 kW i ma być stopniowo zwiększana.

Opatentowane drzewo solarne jest wynikiem siedmiu lat badań i projektowania. Fotowoltaika została zaprojektowana w kształcie trójwymiarowego liścia 3D, który dodatkowo przechowuje energię. Nadwyżki energii mogą być zatem magazynowe lub oddawane do sieci. Pierwsze drzewa SolarBotanic mają być dostępne w sprzedaży na początku 2023 roku.

Pierwsze na świecie drzewa zasilane energią słoneczną. Jedno zasila cały dom
Wizualizacja drzew solarnych w mieście, źródło: solarbotanictrees.com

Projekt został udoskonalony o wbudowane punkty ładowania samochodów elektrycznych. Drzewa tego typu zlokalizowane na parkingach mają być połączone w ramach jednego systemu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, co ułatwi zarządzanie energią, jej magazynowanie oraz stabilizację sieci. Cena tego urządzenia nie jest jeszcze znana.

Warto zwrócić także na inne podobne technologie tego typu.

Nietypowe zastosowania paneli słonecznych

Gaj Superdrzew to część Ogrodów nad Zatoką (ang. Supertree Grove, Gardens by the Bay), 101-hektarowego parku założonego w 2012 roku w Singapurze. W tym roku mija 10 lat od jego powstania, dlatego warto przypomnieć, dlaczego jeszcze przed pandemią w 2018 roku atrakcje Gardens by the Bay przyciągały ponad 50 milionów turystów rocznie. Drzewa solarne przypominają kształtem zwykłe drzewo, ale ich korony składają się z paneli fotowoltaicznych.

Jednym z kreatywnych pomysłów na uatrakcyjnienie fotowoltaiki jest projekt Smartflower. Samą konstrukcję można byłoby przyrównać do słonecznika, który podczas wzrastania odwraca się w kierunku słońca.

Zapewnia cień, magazynuje wodę i produkuje energię. „Perosol”, czyli pomysł studentów Politechniki Wrocławskiej został nagrodzony w Metropolitalnym Climathonie 2021. Na czym polega ten projekt?

Nietypowe kształty przybierają także turbiny wiatrowe, czego przykładem może być projekt kwiatowych turbin wiatrowych.

źródło: mat. prasowe Solar Botanic Trees

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.