Patronat „Obwarzanek się dusi” w Zabierzowie – relacja 13 grudnia 2019 Patronat „Obwarzanek się dusi” w Zabierzowie – relacja 13 grudnia 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. 27 listopada w Młynie Zabierzów odbyła się kolejna z cyklu czterech debat pod nazwą „Obwarzanek się dusi”. Poświęcona była jakości powietrza w Metropolii Krakowskiej, sposobom walki ze smogiem oraz rozwiązaniom, które pozwolą wyeliminować problem zanieczyszczeń. Reklama W debacie wzięli udział: Tomasz Ożóg – Zastępca Burmistrza Skawiny, Piotr Łyczko – Zastępca Dyrektora Departamentu Środowiska ds. Programów Ekologicznych Urzędu Marszałkowskiego, Anetta Kucharska – Pełnomocnik Wójta Gminy Zabierzów ds. Jakości Powietrza, Paweł Ścigalski – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza, oraz Monika Wojtaszek-Dziadusz – aktywistka z Zabierzowskiego Alarmu Smogowego. Głównym tematem, który poruszany był przez uczestników debaty były sposoby działania, jakie gminy rejonu „krakowskiego obwarzanka” mogłyby podjąć, by rozwiązać problem zanieczyszczenia powietrza. Ważną refleksją, która zgodnie wybrzmiała wśród wszystkich przedstawicieli władz, było stwierdzenie, że zanieczyszczone powietrze nie uznaje granic administracyjnych. W związku z tym – by rozwiązać naglący problem – gminy Metropolii Krakowskiej muszą działać wspólnie. Władze samorządowe powinny więc nie tylko wzajemnie sobie pomagać i dzielić się swoimi doświadczeniami, ale także wspólnie wnioskować o środki zewnętrzne. Debata w Zabierzowie odbyła się w ramach cyklu czterech spotkań, których partnerem jest Województwo Małopolskie. Pozostałe miały miejsce w Niepołomicach, Krakowie i Skale. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.