1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Olbrzymi dźwig stanął w Rotterdamie. Pomoże w utrzymaniu elektrowni wiatrowych

Olbrzymi dźwig stanął w Rotterdamie. Pomoże w utrzymaniu elektrowni wiatrowych

W mijającym tygodniu firma Mammoet zakończyła montaż dźwigu PTC210-DS w rotterdamskim porcie. Olbrzymi żuraw wznosi się na setki metrów ponad ziemię i co ciekawe ma służyć do wymiany… innych, mniejszych żurawi. Wszystko po to, aby dokonywać konserwacji na morskich elektrowniach wiatrowych u brzegów Holandii.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Podniesie ponad 3 tysiące ton! Ten wielki żuraw wznosi się nad krajobrazem Rotterdamu

PTC210-DS ma siłę rzędu 210 tysięcy tm [tonometry – jednostka siły używana głównie w branży dźwigów, bierze pod uwagę zarówno udźwig jak i wysokość, na jaką żuraw unosi obiekty] i maksymalny udźwig na poziomie 3,2 tys. ton. Żuraw ma możliwość obrotu o pełne 360 stopni, co mimo ogromnych rozmiarów daje mu dużą zdolność manewrową. Montażem zajęła się holenderska firma Mammoet. Jest to największy dźwig w flocie Mammoeta, a jednocześnie jedno z największych tego typu urządzeń na świecie.

Żuraw powstał na zlecenie firmy Cadeler, która zajmuje się obsługą farm off-shore w całym rejonie Morza Północnego. Instalacje te mieszczą się często wiele kilometrów od lądu, więc do ich konserwacji potrzebne są statki. Cadeler posiada w swojej flocie dwie jednostki – Wind Ospray i Wind Orca. Statki te wymagają jednak ciągłego unowocześniania, w tym między innymi wymiany żurawi. To właśnie tym zadaniem zajmie się PTC210-DS. Mamy tu więc do czynienia z dźwigiem, który będzie wymieniał inne, mniejsze dźwigi.

Zwinny gigant. Olbrzymi żuraw z Rotterdamu poradzi sobie w każdej sytuacji

Wielkie rozmiary zdają się sugerować, że dźwig jest toporny w działaniu. Nic bardziej mylnego. Oprócz olbrzymich rozmiarów, które oczywiście umożliwiają pracę nad wielkoskalowymi konstrukcjami (takimi jak inne dźwigi), PTC210-DS jest też bardzo wszechstronny i świetnie radzi sobie nawet, kiedy miejsca na manewr nie jest dużo.

– PTC210-DS to perfekcyjny żuraw do tego zadania. Ma możliwość pełnego obrotu oraz zmiany ustawienia między luźnym a stabilnym wysięgnikiem, co sprawia, że obejmuje największą możliwą przestrzeń roboczą. Dźwigi PTC mogą też być składane w różnych konfiguracjach, więc mamy maszynę szytą na miarę do każdego zadania. W zakresie znajduje się długość i poziom poluzowania wysięgników, różne ilości przeciwwagi oraz dwie dostępne średnice pierścienia obrotowego – powiedział Drik Knoester z firmy Mammoet.

Olbrzymi żuraw wymieni mniejsze dźwigi na statkach Wind Ospray i Wind Orca. Obydwie jednostki zyskają nowoczesne urządzenia produkcji GustoMSC. PTC-210DS został zamontowany na reji Mammoeta w rotterdamskim porcie. Lokalizacja została wybrana ze względu na bezpieczeństwo i logistykę. Umiejscowienie reji pozwala, aby obydwa statki zacumowały do niej jednocześnie z dwóch stron, dzięki czemu wielki żuraw będzie mógł obsłużyć dwie pływające jednostki w tym samym czasie.

– Czytaj także: Budimex z umową na budowę terminala w Świnoujściu. Obiekt pomoże w montażu morskich farm wiatrowych

Źródło: informacja prasowa – Mammoet

Fot. Mammoet, Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.