Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Orlen i PGNiG inwestują w biometan

Orlen i PGNiG inwestują w biometan

ORLEN Południe i PGNiG planują stworzenie nowej spółki, która ma inwestować w rozwój sieci biometanowni. Na początku maja koncerny podpisały list intencyjny w tej sprawie.

BANER MOBILEB1
Reklama

Między nami, gigantami

Powołanie spółki celowej ma zacieśnić współpracę między firmami. Oba koncerny uznały bowiem, że biometan doskonale sprawdzi się w przemyśle i energetyce. 

 Wzmacniamy kompetencje i pozycję Grupy Orlen na rynku odnawialnych źródeł energii. Łącząc siły z PGNiG rozwijamy nową linię biznesową w obszarze biometanu. Duży potencjał tego czystego, ekologicznego paliwa, które może stać się źródłem zielonego wodoru, umożliwi realizację naszych strategicznych celów biznesowych i skutecznie przyczyni się do transformacji energetycznej polskiej gospodarki powiedział prezes PKN, Orlen Daniel Obajtek.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Podpisany list intencyjny zakłada możliwość współpracy przede wszystkim przy pozyskiwaniu i budowie instalacji biometanowych, rozwoju technologii wykorzystywanych do produkcji biometanu, a także przy produkcji i wykorzystaniu w różnych obszarach działalności spółek.

– Połączenie zasobów, wiedzy i doświadczenia PGNiG oraz PKN Orlen będzie istotnym i bardzo potrzebnym impulsem dla rozwoju rynku biometanu w Polsce. Nowa spółka umożliwi obu partnerom rozwój kompetencji w całym łańcuchu wartości. Ta współpraca doskonale wpisuje się w plany PGNiG związane z obniżeniem emisyjności krajowego sektora gazu oraz dynamicznym rozwojem obrotu gazami odnawialnymidodał prezes PGNiG Paweł Majewski.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Budowa i przejęcia

Nowa linia biznesowa w obszarze biometanu, którą rozwijają Grupy Orlen i PGNiG, opiera się na budowie własnych oraz przejmowaniu już istniejących biogazowni. Już w grudniu 2020 Orlen kupił biogazownię w Konopnicy (Rawa Mazowiecka), a w styczniu dwie działki w gminie Ryn. Tam mają powstać nowe instalacje. W marcu dołączyły do nich biogazownie rolnicze w miejscowości Wojny-Wawrzyńce i w gminie Szepietowo. Spółka planuje rozbudowę tych instalacji i przekształcenie ich w biometanownie wytwarzające biometan, który byłby wtłaczany do sieci dystrybucyjnej, a także potencjalnie mógłby być wykorzystany do produkcji zielonego wodoru.

Biometan z gazem

Grupa PGNiG zamierza m.in. odbierać biometan od jego producentów i przesyłać sieciami dystrybucyjnymi w mieszance z gazem ziemnym. Koncern opracował nawet standard jakości biometanu, który może być wprowadzany do sieci, warunki przyłączenia biometanowni i wzór umowy dystrybucyjnej.

“Podpisany list intencyjny jest wynikiem wykonanych przez spółki analiz dotyczących produkcji biogazu, oczyszczonego następnie do parametrów biometanu. Celem jest stworzenie środowiska biznesowego oraz bazy naukowej i technologicznej dla rozwoju sieci biometanowni, z których każda będzie wytwarzać ok. 4 mln m sześc. biometanu rocznie” – czytamy w komunikacie.

Źródło: PGNiG

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.