Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Oscary 2020 – święto kina w proekologicznym wydaniu

Oscary 2020 – święto kina w proekologicznym wydaniu

Ochrona środowiska, prawa zwierząt, zrównoważone podejście do wydarzeń – świat popkultury podąża za ekologią. Przykładem tego są ekologiczne aspekty Oscarów. Uwagę zwraca nie tylko przemowa aktora Joaquina Phoenixa podczas gali rozdania nagród, ale także postawy zero-waste gości, wegańskie posiłki podczas wydarzenia, czy rezygnacja z plastikowych butelek. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

BAFTA: wege posiłki i redukcja śladu węglowego uczestników

Tuż przed Oscarami, w Wielkiej Brytanii odbyła się gala przyznania nagród Brytyjskiej Akademii – BAFTA. Organizatorzy postanowili przygotować dla uczestników wyłącznie posiłki wegańskie. Gościom rozdali instrukcje, w których zawarli wskazówki, jak mogą zmniejszyć swój ślad węglowy podczas tego wydarzenia – od wyboru środku transportu, przez wskazanie miejsc hotelowych w zrównoważony sposób podchodzących do obsługi, po zachęcenie do ubrania się w kreacje, które już posiadają. Do tej ostatniej rady zastosowała się tylko Księżna Kate. Założyła suknię, w której ostatnim razem pokazała się w 2012 roku.

OSCARY: ochrona środowiska, lokalne i wegetariańskie produkty, ozdoby z recyklingu

Przemówienie Joaquina Phoenixa podczas gali rozdania nagród bez wątpienia będzie najbardziej zapamiętanym momentem podczas całego święta amerykańskiej kinematografii. Na ten temat pisaliśmy tutaj. Nie był to jednak jedyny “zielony” akcent. Organizatorzy podjęli więcej działań, aby wesprzeć trend zero-waste i zmniejszyć ślad węglowy oscarowej gali.

W trakcie rozdawania nagród zebranym serwowano wyłącznie wegańskie posiłki. Mięso pojawiło się dopiero na Balu Gubernatorów, który odbywa się zaraz po rozdaniu statuetek. Dania mięsne stanowiły jednak tylko 30 procent menu opracowanego przez szefa kuchni Wolfganga Pucka. Składniki do dań pochodziły z lokalnych, kalifornijskich farm. Puck podkreślił, że ciekawym wyzwaniem było dla niego zrezygnowanie z krowiego mleka, masła i jaj.

Nie samo menu było proekologiczne. Organizatorzy zadbali, aby sprzęt nagłaśniający nie był kupiony, tylko wypożyczony. Członkowie Akademii Filmowej zdecydowali także o założeniu oświetlenia LED. Meble i ozdoby pochodziły z materiałów przeznaczonych do recyklingu, a część słynnego czerwonego dywanu trafi do organizacji Habitat for Humanity. Dość innowacyjne było również ozdobienie głównej sali balowej żyrandolem o formie dzwonków wietrznych. Wykonano go z papierowej masy, którą pomalowano ekologiczną farbą. Ponadto organizatorzy zrezygnowali całkowicie z wykorzystania jednorazowych plastikowych butelek.

OSCARY: gwiazdy w ubraniach, które już widzieliśmy 

Najprostsze zachowania zero-waste można zaimplementować we własnym stylu życia, zaczynając choćby od zmniejszenia zakupu ubrań. Ikony popkultury pod tym względem chcą wykorzystać swój wpływ na showbiznes i fanów, stając się wzorem do naśladowania. Tutaj znowu należy wspomnieć osobę Joaquina Phoenixa, który zadeklarował, że przez cały sezon nagród filmowych będzie nosił tylko jeden garnitur.

Wzorem do naśladowania jest również Jane Fonda, która niedawno oświadczyła, że zaprzestanie kupowania nowych ubrań. W dowód tego zobowiązania na galę oscarową założyła suknię, w której pojawiła się na Festiwalu w Cannes w 2014 roku. Miała również ze sobą płaszcz ze sklepu z odzieżą używaną. Aktorka powiedziała, że to ostatnie kupione przez nią ubranie.

Natomiast już w 2010 roku Livia Giuggioli zapoczątkowała Green Carpet Challenge – inicjatywę, w ramach której gwiazdy kina na wielkich galach zakładają stroje bardziej przyjazne środowisku. “Wyzwania” podjęła się m.in. irlandzka aktorka Saoirse Ronan, której suknia była wykonana częściowo z materiałów z innej kreacji, którą założyła na gali BAFTA. A reżyserka Elizabeth Banks założyła suknię, którą prezentowała na oscarowym after party w 2004 roku. Również filmowa Harley Quinn – Margot Robbie podjęła wyzwanie i ubrała się w kreację Claudii Schiffer z lat 90. XX wieku. Wypożyczyła ją z archiwum domu mody Chanel.

Możemy spodziewać się, że następna gala w Dolby Theatre w Hollywood będzie jeszcze bardziej tętniła ideą ochrony środowiska.

Źródło: nowymarketing.pl, rytmy.pl, wietrzneradio.com, viva.pl, film.dziennik.pl

Fot. główna: Wikimedia Commons

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.