Oświetlenie publiczne w Sydney zasilane drukowaną fotowoltaiką!

Oświetlenie publiczne w Sydney zasilane drukowaną fotowoltaiką!

Sydney będzie zasilane przez oświetlenie publiczne z fotowoltaicznego materiału prosto z drukarek! Materiał jest lekki, elastyczny, nadaje się do recyklingu i w dodatku jest tani w produkcji. Ta nowoczesna technologia powstała na Uniwersytecie Newcastle w Australii i obecnie znajdujesię w przestrzeni publicznej.

Innowacyjna instalacja

Tę nowoczesną instalację fotowoltaiczną podziwiać można na Lane Cove, jest to jedyne publiczne miejsce w Australii, w którym można obejrzeć wydrukowany obraz słoneczny.

Nietypowe umiejscowienie wynalazku w zwykłym środowisku zostało bardzo pozytywnie odebrane przez społeczeństwo. Przechodnie mogą podziwiać instalację podczas spacerów w parku oraz zakupów w okolicznym sklepie.

Fot: instalacja/ Źródło: Newcastle.edu.au

– Instalacja została zlokalizowana w tętniącej życiem nowej przestrzeni miejskiej Lane Cove Council, ta demonstracja wyciąga niezwykłą naukę zza zamkniętych drzwi laboratorium i umieszcza ją w zwykłym środowisku, gdzie ludzie będą z nią wchodzić w interakcje podczas zakupów, zabawy z dziećmi w parku lub jedzenia posiłku w jednej z pobliskich restauracji. To łatwy i subtelny sposób na zainicjowanie rozmowy i pokazanie tysiącom ludzi „co dalej” w wytwarzaniu energii – powiedział profesor Dastoor – Na całym świecie jest mało takich instalacji, dlatego niewiele wiemy o tym, jak działają w miejscach publicznych. Instalacja ta jest kolejnym krytycznym krokiem w przyspieszeniu rozwoju i komercjalizacji tej technologii. Przedstawia nam nowy scenariusz testowania wydajności i trwałości w obliczu szeregu nowych wyzwań  – dodaje.

Technologia druku kontaktowego

Ten innowacyjny materiał powstały na Uniwersytecie Newcastle jest niesamowicie lekki i elastyczny więc ma wiele zastosowań. Ponadto można go poddać recyklingowii jest tani w produkcji, bo pochodzi z konwencjonalnych drukarek! Służy do zasilania oświetlenia publicznego w Sydney. 

Ta technologia naprawdę zrewolucjonizuje i ożywi branżę druku kontraktowego. Drukowane panele słoneczne są produkowane na konwencjonalnych drukarkach — nasz system w skali laboratoryjnej wcześniej produkował etykiety na wino – podaje profesor Dastoor.

Fot: Drukowane ogniwa słoneczne na konwencjonalnych drukarkach/ źródło: brightvibes.com

Dekarbonizacja Australii

Instalacja ma na celu również podkreślenie konieczności rozwoju zeroemisyjnych rozwiązań. Ma przypominać społeczeństwu o zachodzącej transformacji energetycznej.

Rząd dąży do obniżenia emisji dwutlenku węgla w ciągu najbliższych 30 lat, a społeczność jest bardzo zaangażowana w ten temat. Na całym świecie istnieje wiele grup badawczych, takich jak nasza, pracujących nad technologiami zrównoważonej energii, a teraz, dzięki mapie drogowej inwestycji w technologię, jest nasza szansa na zapewnienie, że inwestujemy i dostarczamy sprytne rozwiązania – powiedział profesor Dastoor.

Fot: instalacja fotowoltaiczna Sydney/ źródło: Newcastle.edu.au

źródło: Newcastle.edu.au, brightvibes.com