Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

OZE na Mazowszu z unijną dotacją na ponad 218 mln zł

OZE na Mazowszu z unijną dotacją na ponad 218 mln zł

Dotacje o łącznej wysokości ponad 218 mln zł zostaną rozdysponowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na inwestycje w odnawialne źródła energii – fotowoltaikę, kolektory słoneczne i pompy ciepła, dla domów jednorodzinnych oraz budynków publicznych na Mazowszu.

B1
Reklama
Pion mobiPion
Reklama

Kolejny raz Zarząd Województwa Mazowieckiego zwiększył pulę środków w konkursie. Do wnioskodawców trafi ponad 218,7 mln zł z RPO WM 2014-2020. Realizacja łącznie 35 inwestycji wpłynie na jakość powietrza w regionie. To także realne oszczędności w domowych budżetach i kasach samorządowych. Wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii to także walka ze smogiem – wyjaśnia dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Mariusz Frankowski.

Pula dostępnych środków przeznaczona będzie na inwestycje w odnawialne źródła energii. Aktualnie umowy z Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Mazowieckiego podpisały m.in. gmina Pokrzywnica, Obryte, Ojrzeń, Rzeczniów, Ciepielów i Solec nad Wisłą. Dofinasowanie obejmuje np. montaż instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i kolektorów słonecznych dla domów jednorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej. Na przykład w Milanówki z pomocą dotacji w wysokości 965 tys. zł realizowany jest projekt wykorzystania energii odnawialnej w lokalnej stacji uzdatniania wody. A w gminie Skaryszew planowany jest montaż aż 155 instalacji (w większości fotowoltaiki, ale także kolektorów i pomp ciepła) o wartości 2,36 mln zł i dofinansowanych kwotą w wysokości 1,88 mln zł.

Reklama

Środki unijne rozdysponowane zostały na Mazowszu dzięki ostatniemu konkursowi przeprowadzonemu w ramach działania 4.1. „Odnawialne źródła energii” – typ projektów „Infrastruktura do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych”. Zgodnie z decyzją zarządu województwa dofinansowanie dostaną także projekty w innych gminach, np. w Gostyniu, Sokołowie Podlaskim, Przasnyszu, Starej Kornicy, Lubowidzu, Gminie Miejskiej Ciechanów, Przesmyku, Jabłonnej Lackiej, Górze Kalwarii i Myszynicu. Póki co nie ma planów na kolejne konkursy z działania 4.1. Dodatkowe środki można pozyskać natomiast z puli przeznaczonej na projekty związane z podnoszeniem efektywności energetycznej budynków.

źródło: gramwzielone.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.