Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

OZE w polskiej oświacie. Kolejna uczelnia inwestuje w panele fotowoltaiczne i magazyny energii

OZE w polskiej oświacie. Kolejna uczelnia inwestuje w panele fotowoltaiczne i magazyny energii

Kolejna polska uczelnia zdecydowała się zainwestować w odnawialne źródła energii. Na Politechnice Lubelskiej montowane są panele fotowoltaiczne i magazyn energii, a w planach są kolejne inwestycje w OZE.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Politechnika Lubelska stawia na panele fotowoltaiczne i magazyny energii

Uczelnia o realizacji inwestycji poinformowała na swojej stronie internetowej. Panele fotowoltaiczne mają najpierw zostać zamontowane na dachach Politechniki Lubelskiej, a w przyszłości na elewacjach uczelnianych budynków i terenach zielonych.

– Korzystanie przez uczelnie z alternatywnych źródeł energii to teraz konieczność. Chcemy, aby nasz kampus był przykładem dla innych w zakresie odnawialnych źródeł energiipodkreśla rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.

Uczelnia przekazała, że kończy pierwszy etap inwestycji montażu modułów fotowoltaicznych na dachach. Celem inwestycji jest zmniejszenie zużycia energii.

– Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej nałożyła m.in. na uczelnie obowiązek podjęcia działań, których celem jest ograniczenie o 10%zużycia energii elektrycznej. Biorąc jeszcze pod uwagę wysokie koszty zużycia energii, postanowiliśmy zwiększyć liczbę instalacji fotowoltaicznych na naszym kampusie. Przeprowadziliśmy kompleksową analizę, uwzględniającą nasłonecznienie obiektów, a także nasze zużycie energii w poszczególnych dniach, i wytypowaliśmy miejsca, w których można byłoby zainstalować panelemówi prof. Pater.

W 2023 roku moduły o mocy do 50 kWp każdy zainstalowane zostały na trzech obiektach Politechniki Lubelskiej: stołówce, rektoracie oraz Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii tzw. „Rudym”. W pobliżu ostatniego z wymienionych miejsc stanął także magazyn energii.

 – Wszystkie te budynki mają bardzo wysokie zapotrzebowanie na energię w okolicach 400-500 MWh/rocznie, więc energia wyprodukowana z takich instalacji praktycznie będzie w całości skonsumowana. Szacujemy, że oszczędności będą na poziomie 15-20% rocznie wyjaśnia dr Krystian Cieślak z Wydziału Inżynierii Środowiska.

Politechnika Lubelska chce produkować zielony wodór

Władze uczelni nie zamierzają poprzestawać na realizowanych właśnie inwestycjach. W planach jest m.in. montaż kolejnego magazynu energii, który już teraz przynosi realne korzyści.

– Energię magazynujemy na bieżące potrzeby budynku. W tej chwili pracujemy w trybie „przerzucania” energii między nocą a dniem, to znaczy pracujemy na taryfie nocnej, ładując magazyn, a w ciągu dnia rozładowujemy go. Mając magazyn i instalację fotowoltaiczną jesteśmy w stanie niemalże wyzerować budynek, co oznacza, że nie pobiera on energii z sieci podkreśla mgr inż. Karol Fatyga z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.

Nowa inwestycja w magazyn energii ma zostać połączona z elektrolizerem. Dzięki takiemu rozwiązaniu Politechnika Lubelska będzie w stanie produkować zielony wodór! Przed realizacją tych ambitnych planów uczelnia, jak sama wskazuje musi najpierw zadbać m.in o elewacje budynków.

Źródło: pollub.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.