1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Padł rekord gorąca w Europie. Prawie 50℃ w Portugalii

Rekord gorąca w Europie

Padł rekord gorąca w Europie. Prawie 50℃ w Portugalii

13 lipca portugalskie stacje telewizyjne podały, że w środkowej części kraju padł rekord gorąca w Europie. Słupki rtęci w środę po południu wskazały tam 49℃. W wielu innych miejscach kraju szaleją pożary.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Rekord gorąca w Europie

Rekord gorąca w Europie padł w rejonie miejscowości Pombal – podała lizbońska telewizja TVI, która powołała się na pomiary meteorologów. W okolicach miejscowości położonej w środkowej części kraju występują od poniedziałku jedne z największych pożarów w Portugalii. 

SIC – inna portugalska telewizja – podała z kolei, że rekord prawdopodobnie padł w miejscowości Coruche, także położonej w centralnej części państwa. Temperatura miała wynieść tam aż 48,8℃, czyli dokładnie tyle, ile wynosi dotychczasowy rekord ciepła ustanowiony w sierpniu zeszłego roku na Sycylii.

Rekord gorąca w Europie a zmiany klimatu

2022 rok zdążył już nas zaskoczyć. Ekstremalne powodzie, przerażające pożary, siejące spustoszenie huragany i rekordowo wczesne fale upałów to dopiero początek. Klimatolodzy ostrzegają, że ilość takich zjawisk pogodowych będzie rosła wraz z wyższymi temperaturami powierzchni ziemi i zmieniającym się klimatem.

Od połowy XIX wieku człowiek doprowadził do ogrzania planety o 1.1°C, a to nie koniec. Według ekspertów Met Office są coraz większe szanse, że próg 1,5°C przekroczymy w ciągu 5 lat. Prawdopodobieństwo, że w tym czasie padną kolejne rekordy temperatur wynosi aż 93%:

źródło: Pap.pl, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.