Papier toaletowy z biurowych ścinek?

Papier toaletowy z biurowych ścinek?

Już kilka lat temu japońska firma Oriental zaprezentowała maszynę, która pozwala na recykling papieru w biurach. Maszyna o nazwie White Goat pozwala przerabiać ścinki na papier toaletowy. Rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale też przydatne w czasach pandemii. 

Według zapewnień producentów, White Goat nie wymaga od użytkownika praktycznie żadnych umiejętności – maszynie wystarczy zapewnić jedynie dopływ wody i dostarczać papier do niszczarki. Cały proces, który polega na zmianie papierowych ścinek w papier toaletowy, odbywa się automatycznie. Dodatkowo nie jest energochłonny – maszyna zużywa podobną ilość energii, co zwykły klimatyzator.

Aby wyprodukować jedną rolkę papieru toaletowego maszyna potrzebuje około 40 kartek, a sam proces trwa około 30 minut. Według wyliczeń regularne używanie instalacji w biurze pozwala „oszczędzić” nawet 60 drzew rocznie. To bardzo istotne, jeśli wziąć pod uwagę, że każdego dnia spłukujemy w toaletach ekwiwalent 27 tys. drzew. 

Problemem jest z pewnością rozmiar urządzenia – jego długość, a także szerokość wynoszą 1,8 m, waga sięga natomiast niemal 600 kg. Do wad urządzenia zaliczyć także trzeba wysoką cenę – wynosi ona 125 tys. dolarów, a więc ok. 600 tys. zł. Jeśli firma spróbuje wprowadzić sprzęt na ogólnoświatowy rynek, wcześniej musi zmniejszyć zarówno jej gabaryty, jak i cenę.