Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza elektrownia słoneczna w antenie satelitarnej

Pierwsza elektrownia słoneczna w antenie satelitarnej

Szwajcarzy są znani z nietypowych pomysłów na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Tym razem stworzyli pierwszą elektrownię słoneczną w antenie satelitarnej wyłączonej z użytku. Jak sprawdza się to rozwiązanie?

B1
Reklama

Pierwsza elektrownia słoneczna w antenie satelitarnej 

Panele PV na tamie w środku Alp czy fotowoltaika na torach to tylko dwa z nietypowych projektów instalacji OZE, które zaproponowali Szwajcarzy. Do nich dołącza pierwsza elektrownia słoneczna zamontowana wewnątrz nieużywanej anteny satelitarnej sięgającej 40 m wysokości. To projekt grupy Axpo – największej spółki energetycznej w kraju. 

Reklama

Pierwsza w Europie antena fotowoltaiczna znajduje się w centrum danych w miejscowości Leuk na wysokości 1000 m n.p.m w otoczeniu alpejskich krajobrazów. Dzięki temu położeniu elektrownia ma produkować około 110 tys. kWh energii każdego roku. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Dawne anteny satelitarne są idealne do wykorzystania jako panele słoneczne. Mogą być elastycznie ustawione względem słońca, a zatem wytwarzają więcej energii elektrycznej niż konwencjonalne panele słoneczne twierdzi spółka Axpo

Ponadto śnieg prawie nie przykleja się do paneli słonecznych, a dzięki położeniu na wysokości 1 metrów nad poziomem morza centrum danych i anteny satelitarne często znajdują się powyżej linii mgły. W związku z tym Leuk TDC może generować znacznie więcej energii z promieniowania słonecznego nawet w zimie – dodaje. 

Jak przebiegła konstrukcja anteny fotowoltaicznej? 

W talerzu satelity umieszczono siatkę nici, do której przymocowano konstrukcję. Następnie na jej podstawie zbudowano rusztowanie, które przypominało pajęczynę. To ono posłużyło do montowania paneli PV. Większość elektrowni udało się zbudować ze standardowych modułów solarnych. Największą przeszkodą w montażu okazały się śliska powierzchnia anteny i znacznie wyższe temperatury. 

Elektrownie zamontowaną w antenie satelitarnej wspiera instalacja PV zlokalizowana nieopodal na dachu centrum danych. Ta elektrownia wytwarza 550 tys. kwH energii rocznie. A to nie koniec… Grupa Axpo planuje realizację kolejnych projektów na terenie Leuk Teleport i Data Center. 

Źródła: axpo.org, ckw.ch

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.