Pierwsza na świecie bateria protonowa – akumulator zupełnie bez litu

Naukowcy z Południowej Australii stworzyli pierwszy na świecie akumulator protonowy. Tego rodzaju ogniwo ma być ekologiczną alternatywą dla ogniw litowo-jonowych, które są obecnie najczęściej wykorzystywane. Zgromadzi ono więcej energii niż konkurencyjne systemy.

Za projekt odpowiedzialny jest prof. John Andrews z uniwersytetu RMIT w Południowej Australii. Wraz z swoim zespołem od pewnego czasu pracują nad ogniwami protonowymi. „Nasze najnowsze osiągnięcie jest krytycznym krokiem na drodze rozwoju akumulatorów protonowych, które mogą pomóc zrewolucjonizować energetykę w sposób przyjazny dla środowiska”.

Shahin Heidari, John Andrews, Saeed Seif Mohammadi, RMIT, RMIT University, proton battery, scientists

Fotowoltaika od Columbus Energy

Bateria protonowa korzysta jedynie z węgla i wody. Jak informują naukowcy, ma ona konkurować z ogniwami litowo-jonowymi w zakresie, takim jak domowe magazyny energii czy zasilanie pojazdów elektrycznych. Jeśli uda się przeskalować te ogniwa do większych rozmiarów, możliwe ma być magazynowanie energii z sieci energetycznej w tych systemach.

Stworzony prototyp wykorzystuje węglową elektrodę do magazynowania wodoru. System połączony jest z komórką paliwową, która produkuje prąd, ale może także działać odwrotnie i produkować wodór zasilany energią elektryczną.

Jak twierdzą badacze, ogniwo to może zmagazynować więcej energii niż klasyczne litowo-jonowe. Wszystko dzięki wykorzystaniu węglowej elektrody i dużej ilości protonów w wodzie. Dodatkowo, jak zauważają badacze, ogniwa te są o wiele przyjaźniejsze dla środowiska naturalnego.

Profesor Andrews przewiduje, że tego typu akumulatory pojawią się komercyjnie na rynku za około 10 lat i konkurować będą z systemami klasy Tesla Powerwall. Dalsze prace mają umożliwić zoptymalizowanie działania ogniwa, np. poprzez wykorzystanie atomowo cienkich warstw węgla – grafenu – do magazynowania wodoru.