Pierwsze dostawy ciężarówek Tesli jeszcze w tym roku. Pojazdy trafią do Pepsi

Elon Musk już jesienią 2017 roku zaprezentował prototyp elektrycznej ciężarówki Semi. Wiele firm zareagowało entuzjastycznie i licznie złożyło zamówienia. Jednak pojazd do tej pory nie trafił do klientów. Nowe światło na plany Tesli sprzed 4 lat rzuca oświadczenie PepsiCo z 25 marca. Producent napojów twierdzi, że do końca roku otrzyma 15 ciężarówek Semi. 

Tesla napotkała ograniczenia akumulatorowe

Na początku roku Elon Musk przekazał, że ciężarówka jest już gotowa. Prace inżynieryjne nad pojazdem dobiegły końca i może ruszyć jego produkcja. Jednak z uwagi na ograniczenia w dostępności ogniw akumulatorowych, produkowana ilość ciężarówek nie będzie duża. W jednej Tesli Semi montuje się tyle akumulatorów, co w pięciu samochodach osobowych. 

Zeroemisyjna fabryka Pepsi

Po pierwszej prezentacji Tesli Semi zamówienia złożyły m.in. Loblaw i Walmart. Nieco później największe zamówienie – na 100 ciężarówek – złożyła PepsiCo. Wpisuje się to w strategię zrównoważonego rozwoju producenta napojów, który zamierza przekształcić swoją fabrykę Frito-Lay Modesto w Kalifornii w obiekt o zerowej emisji. 

15 ciężarówek do końca roku

25 marca PepsiCo opublikowała oświadczenie, w którym wylicza 60 pojazdów i urządzeń pracujących do tej pory w fabryce Frito-Lay Modesto. W publikacji czytamy również: 

Oczekujemy, że do końca 2021 roku do naszej floty dołączy 15 ciężarówek Tesla Semi.

Pozostałe firmy, które złożyły zamówienia, nie znają konkretnego terminu dostawy ciężarówek. Tymczasem w połowie marca Tesla opublikowała kolejny film prezentujący Semi. 

Źródło: electrek.co, komputerswiat.pl