Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwszy na świecie magazyn energii z dwutlenku węgla działa już we Włoszech

Pierwszy na świecie magazyn energii z dwutlenku węgla działa już we Włoszech

Pierwszy na świecie magazyn energii z dwutlenku węgla działa już we Włoszech

Na Sardynii we Włoszech uruchomiono pierwszą na świecie instalację magazynującą energię odnawialną za pomocą dwutlenku węgla. Twórcy technologii twierdzą, że bateria CO2 może znaleźć zastosowanie w dowolnym miejscu na Ziemi. Na czym polega pomysł Energy Dome?

BANER MOBILEB1
Reklama

Magazynowanie energii za pomocą dwutlenku węgla

Na rynku pojawia się coraz więcej technologii umożliwiających magazynowanie energii, a teraz na jej gromadzenie pozwala także wykorzystywanie zmian stanu skupienia dwutlenku węgla. Tytułowa „kopuła” (ang. Energy Dome) to nadmuchiwany pojemnik na gaz atmosferyczny wypełniony CO2 w postaci gazowej.

Pierwsza demonstracyjna bateria CO2 została uruchomiona przez firmę Energy Dome 8 czerwca 2022 roku. Twórcy twierdzą, że ich rozwiązanie obecnie jako jedyne na rynku oferuje możliwość długoterminowego magazynowania energii.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

– Jestem dumny z naszego oddanego zespołu i naszych wyników. Teraz możemy udzielić odpowiedzi na najbardziej palący problem naszych czasów: zmiany klimatyczne. Nasza przełomowa technologia, bateria CO2, jest teraz dostępna na rynku, aby umożliwić opłacalną dostawę energii odnawialnej na skalę globalną powiedział przy okazji uruchomienia magazynu energii CO2 założyciel i dyrektor generalny Energy Dome Claudio Spadacini.

Czy komercjalizacja tej technologii ma szansę upowszechnić długoterminowe magazynowanie energii odnawialnej na całym świecie?

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Technologia wchodzi na rynek 

Założeniem firmy Energy Dome jest zaoferowanie niezawodnej alternatywy dla paliw kopalnych. Długoterminowe magazynowanie energii odnawialnej umożliwia termodynamiczna transformacja dwutlenku węgla. Twórcy twierdzą, że ich innowacyjna technologia jest łatwa do wprowadzenia przy użyciu sprzętu, który jest już dostępny w globalnym łańcuchu dostaw.

Początkowa faza działania potwierdziła wydajność baterii CO2, które mogą być rozmieszczone w dowolnym miejscu na świecie. Mają być także znacznie tańsze – aż o połowę w stosunku do akumulatorów litowo-jonowych podobnej wielkości. Firma nie zdradza dokładnie, na czym polega jej technologia. Wiemy jednak, że magazynowanie energii ma być możliwe dzięki wykorzystaniu takich ogólnodostępnych materiałów, jak dwutlenek węgla, stal i woda. 

Opatentowana i zastrzeżona technologia Energy Dome opiera się na zamkniętej transformacji termodynamicznej, która poprzez manipulowanie stanem skupienia CO2. Zmiana formy dwutlenku węgla z gazu na ciecz umożliwia wydajne i ekonomiczne magazynowanie energii.

Dwutlenek węgla jest jednym z niewielu gazów, które można skondensować i przechowywać jako ciecz pod ciśnieniem w temperaturze otoczenia. Pozwala to na przechowywanie energii o wysokiej gęstości bez konieczności używania skomplikowanych urządzeń koniecznych do stworzenia wyjątkowych warunków termicznych.

Ładowanie baterii CO2 polega na pobieraniu sprężonego gazu z pojemnika i przechowywaniu go pod wysokim ciśnieniem w formie gazowej lub ciekłej (w temperaturze otoczenia). Kiedy energia musi zostać uwolniona, dwutlenek węgla jest odparowywany i rozprężany w turbinie. Następnie gaz wraca z powrotem do zbiornika, gotowy do następnego cyklu ładowania.

Bateria CO2 może być ładowana w ciągu dnia, kiedy dochodzi do nadwyżek energii słonecznej. Prąd zużywany będzie wieczorem lub w nocy, kiedy ilość energii ze słońca jest niewystarczająca.

Modułowe, skalowalne rozwiązanie do magazynowania energii ma pozwolić na dyspozycyjność wytwarzania energii słonecznej i wiatrowej przez 24 godziny na dobę. Akumulator ma zachować swoją wydajność przez 25 lat okres eksploatacji.

Korzyści ze szkodliwego gazu

Dekarbonizacja przemysłu energetycznego jest kluczem do rozwiązania problemu zmian klimatycznych. Odnawialne źródła energii odgrywają kluczową rolę w tej walce, ale zależność ich użycia od warunków zewnętrznych, takich jak nasłonecznienie i siła wiatru, ogranicza ich zastosowanie.

Upowszechnienie technologii bateriii CO2 na dużą skalę może pomóc także w rozwiązaniu problemu zagospodarowania gazu cieplarnianego, którego emisja przyczynia się do efektu globalnego ocieplenia. Magazynowanie energii możliwe jest także m.in. przy użyciu sprężonego powietrza, nie jest ono jednak tak wydajne jak CO2, z uwagi na mniejszą gęstość energii pod ciśnieniem.

Inną obiecującą metodą na gromadzenie energii odnawialnej jest wodór, który może być składowany w podziemnych kawernach. 

Energy Dome przygotowuje się teraz do uruchomienia swojej pierwszej pełnowymiarowej elektrowni o mocy 20-200 MWh, która ma zostać otwarta już do końca 2023 roku. 

źródło i zdj. główne – energydome.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.